Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo zadbać o las w słoiku?

Jak prawidłowo zadbać o las w słoiku?

Las w słoiku to piękna dekoracja, która znajdzie swoje zastosowanie w każdym domu. Ogród w szkle przypomina wycinek baśniowej krainy, co sprawdzi się zwłaszcza wśród miłośników kwiatów, natury i magii. Wyjątkowość tej niecodziennej dekoracji polega na wytworzeniu zamkniętego obiegu wody. Z tego też względu pielęgnacja tych roślin znacznie różni się od tradycyjnego podlewania. Jak więc zadbać o las w słoiku, aby cieszył oko jak najdłużej?

Przyniosłem las w słoiku z kwiaciarni – Co dalej?

Specjaliści z profesjonalnych pracowni florystycznych, jak na przykład Kwiaciarnia Egzotyka, rekomendują, aby po przyniesieniu lasu do domu, otworzyć wieko słoika na kwadrans. Wówczas rośliny będą miały możliwość zaadaptować się do warunków panujących w docelowym pomieszczeniu. Jeśli w niedługim czasie od zakupu na ściankach pojawi się wilgoć, najlepiej ponownie otworzyć wieko na kilkanaście minut, aby wyrównać różnice w temperaturze.

Las w słoiku najlepiej od razu postawić w miejscu z dostępem do światła, na przykład w pomieszczeniu z oknem od strony północnej lub zachodniej. Słońce jest bowiem niezbędnym elementem fotosyntezy. Wybierając stałe miejsce dla tej dekoracji, należy przede wszystkim unikać miejsc w pobliżu źródła ciepła. Niewłaściwym będzie więc pozostawianie lasu w okolicach kaloryfera lub też w kuchni, zwłaszcza w pobliżu piekarnika lub płyty grzewczej.

Jak właściwie pielęgnować ogród w szkle?

Rośliny w szklanym słoju nie wymagają wykonywania żadnych skomplikowanych działań. Jest to zasługą zamkniętego obiegu wody, który wytwarza przyjazny roślinom mikroklimat. Pielęgnacja takiego miniogrodu w szkle ogranicza się więc głównie do obserwacji roślin i weryfikowania funkcjonowania całego ekosystemu. Interwencji wymagać będą na pewno pożółkłe liście lub zbyt sucha gleba. Będzie to bowiem oznaczać, iż wewnętrzne warunki nie były wystarczające do prawidłowego wzrostu, przez co ekosystem wymaga ingerencji z zewnątrz.

Las w słoiku należy podlewać bardzo oszczędnie, wyłącznie w sytuacjach, kiedy ekosystem nie poradzi sobie z nawadnianiem samodzielnie. Koniecznie trzeba mieć bowiem na uwadze, iż woda, która zostanie wlana do słoika, będzie później skraplać się po ściankach naczynia i wracać do ziemi. Zbyt obfite podlewanie może więc zaszkodzić roślinie lub nawet trwale zniszczyć ekosystem. Do podlewania należy wykorzystywać wodę przegotowaną lub przefiltrowaną. Nawadnianie powinno odbywać się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy gleba faktycznie będzie nazbyt sucha. Może się więc okazać, iż podlewanie lasu w słoiku ograniczy się jedynie do kilku interwencji w ciągu całego roku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas