Artykuł sponsorowany Jak poznać, że w domu zalęgły się pluskwy?

Jak poznać, że w domu zalęgły się pluskwy?

Wiele osób sądzi, że pluskwy lęgną się wyłącznie w zaniedbanych i brudnych mieszkaniach. Nic bardziej mylnego! Te uporczywe insekty potrafią niezauważalnie wspiąć się po elewacji budynku wielorodzinnego, przemieszczać się kanałami wentylacyjnymi, a nawet wejść do walizki w czasie pobytu w hotelu. Nieważne, gdzie mieszkasz – i tak jesteś narażony na ich inwazję.

Pluskwa domowa – jak wygląda?

Pluskwy to małe insekty o owalnym kształcie i czerwonobrunatnym korpusie – im starsza pluskwa, tym ciemniejszy kolor pancerza. Mimo niewielkich rozmiarów można je rozpoznać gołym okiem. Głodne osobniki są płaskie i bez problemu wejdą w każdą szczelinę, dlatego ich wykrycie jest bardzo trudne. Owady nie potrafią latać, ale bez problemu poruszają się po pionowych powierzchniach (ścianach i sufitach). W ciągu dnia zazwyczaj nie wykazują aktywność, chyba że ich populacja jest naprawdę duża. Podobnie jak większość insektów tworzą większe lub mniejsze gniazda.

Jak rozpoznać obecność pluskwy w domu?

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z pluskwami, mogą mieć trudności w ich rozpoznaniu. Jako że uaktywniają się w nocy, gospodarze mogą nie wiedzieć o ich bytności w sypialni. W tym miejscu warto zauważyć, że pluskwy najczęściej gnieżdżą się w tapicerowanych meblach, szparach, gniazdkach elektrycznych, listwach przypodłogowych i innych naturalnych otworach. Istnieje kilka pewnych metod na wykrycie śladów pluskiew w domu:

  • Nietypowe ślady ugryzień

Ugryzienia pluskwy są czerwonawe, swędzące i przybierają kształt średniej wielkości plamek. W czasie drapania miejsce staje się bolesne – o wiele bardziej niż w przypadku ugryzienia komara. Typową cechą ukąszeń jest tworzenie trójkąta lub ciągu składającego się z trzech regularnych ugryzień. Warto przy tym zaznaczyć, że reakcja na ukąszenie pluskwy jest kwestią indywidualną – zdarza się, że ukąszenie nie daje żadnych widocznych objawów, albo bardzo szybko znika.

  • Ślady odchodów

Odchody pluskiew przypominają małe czarne kropeczki. Jeżeli zaobserwujesz je na ścianie lub drewnianych elementach łóżka, możesz mieć niemal sto procent pewności, że mieszkanie zostało zajęte przez insekty. Aby upewnić, że to faktycznie pluskwy, wystarczy odsunąć odstające kawałki tapicerki i przejrzeć wszystkie wolne przestrzenie i szpary w łóżku.

  • Wylinki
Owady co jakichś czas zrzucają pancerzyki – najczęściej w okolicy gniazda. Jeżeli zobaczysz koło łóżka zrzucone korpusy, masz namacalny dowód na obecność pluskiew i powinieneś jak najszybciej interweniować. Zamiast korzystać z nieskutecznych metod domowych, lepiej zaufać specjaliście od dezynfekcji, np. Elag Michał Palak. Profesjonalna dezynfekcja z wykorzystaniem sprawdzonych metod, takich jak zamgławianie ULV, pozwoli raz na zawsze pozbyć się uporczywych współlokatorów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas