Artykuł sponsorowany Jak postępować po śmierci członka rodziny?

Jak postępować po śmierci członka rodziny?

Śmierć członka rodziny to ogromny cios, jednak nie od razu będzie można w spokoju oddać się żałobie. Na bliskich ciąży odpowiedzialność za to, aby zgon został potwierdzony przez lekarza i zgłoszony do odpowiedniego urzędu. Rodzina musi zająć się również ostatnim pożegnaniem zmarłego, czyli organizacją pogrzebu. Niezastąpioną pomocą i doradztwem będzie zakład pogrzebowy. O czym nie wolno zapomnieć?

Potwierdzenie zgonu

Śmierć może potwierdzić tylko lekarz, dlatego jego wezwanie jest pierwszym zadaniem, w drodze do dopełnienia wszystkich formalności. Jeśli bliski umiera w domu, należy wezwać pogotowie lub lekarza, pod którego opieką znajdował się zmarły. Wystawi on kartę zgonu, która w późniejszych etapach będzie kluczowym dokumentem. W przypadku śmierci w hospicjum, szpitalu lub domu opieki, wezwaniem lekarza zajmie się personel. Otrzymanie karty zgonu jest momentem, w którym bliski może wykonać telefon do zakładu pogrzebowego, z prośbą o przetransportowanie ciała do chłodni.

Kontakt z zakładem powinien być możliwie jak najszybciej, najlepiej od razu po podpisaniu karty zgonu. Polecanym zakładem pogrzebowym jest Hermes, który funkcjonuje na terenie Warszawy oraz w jej najbliższej okolicy.



Rejestracja w urzędzie

Kolejnym krokiem będzie zarejestrowanie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Powinien on być właściwy dla miejsca śmierci, a  nie miejsca urodzenia zmarłej osoby. Żeby dokonać rejestracji, potrzebne będą tylko trzy dokumenty:

  • karta zgonu;
  • dowód osobisty zmarłego;
  • własny dowód tożsamości.

W urzędzie zostanie wydany odpis aktu zgonu oraz jedna część karty zgonu. Należy pamiętać, aby poprosić o dodatkowe odpisy aktu zgonu, które będą niezbędne w przypadku spraw ubezpieczeniowych i spadkowych.

Uroczystość pogrzebowa

Jednym z trudniejszych momentów jest uroczystość związana z ostatnim pożegnaniem bliskiego. Żeby jej organizacja była możliwa, trzeba dowieźć do biura zakładu pogrzebowego następujące dokumenty:

  • odpis aktu zgonu;
  • kartę zgonu;
  • legitymację ubezpieczeniową zmarłego;
  • zaświadczenie z parafii o możliwości pochowania zmarłego poza parafią, do której należał;
  • własny dokument tożsamości.

Wraz z przedstawicielem zakładu pogrzebowego ustala się wszelkie szczegóły dotyczące wyboru sposobu pochówku, akcesoriów pogrzebowych, przygotowania zmarłego oraz innych elementów związanych z ogólnym przebiegiem pogrzebu. Profesjonalna firma zajmie się szczegółową organizacją, dzięki czemu bliscy nie będą musieli już martwić się o żadne dodatkowe formalności i problemy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas