Materiał Partnera Jak posprzątać dom na święta?

Jak posprzątać dom na święta?

Święta to wyznacznik szczególnego czasu i jednocześnie motywacja do gruntownych porządków. Przecież w odwiedziny wpadnie rodzina, a dokładne sprzątanie domu dobrze wykonać co około pół roku, czyli właśnie w okolicy świąt. To bardzo pracochłonne zadanie, jednak jeśli zostanie odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone w przemyślanej kolejności, ukończenie go stanie się bułką z masłem.

Od czego zacząć?

Ogrom powierzchni wymagających posprzątania może przytłaczać. Odpowiednie nastawienie i przygotowanie sprawią, że to zadanie zostanie wykonane w mgnieniu oka. Przede wszystkim warto postawić na silne środki czyszczące. Sprzątanie domu na święta przebiegnie znacznie szybciej, jeśli nie będzie trzeba szorować każdego urządzenia. Zamierzony efekt osiągnie się błyskawicznie, jeśli zna się proste triki. Na samym początku trzeba zebrać wszystkie przedmioty, które znajdują się poza swoim miejscem docelowym. Przestrzeń przygotowana do porządków to taka, na której nie przeszkadzają zbędne elementy.

Złota rada odnośnie sprzątania brzmi: poruszaj się od góry do dołu. Jest naprawdę świetna, ponieważ pozwala uniknąć dwukrotnego sprzątania tej samej powierzchni. Dla przykładu: myjąc okno, można nieco ochlapać podłogę. Jeśli jest ona już umyta, to trzeba będzie to poprawić. Prościej byłoby zostawić to zadanie na koniec, aby nie zniszczyć własnej pracy. Ściany, które można myć na mokro, dobrze jest czyścić właśnie w ten sposób. Istnieją do tego specjalistyczne płyny. Jeśli możliwe jest jedynie sprzątanie na sucho, na miotłę wystarczy nałożyć suchą i czystą szmatkę i przetrzeć je. Wcześniej dobrze byłoby je odkurzyć. Kafelki w kuchni czy łazience można umyć tym samym detergentem, co podłogi wykonane z tego samego materiału.

Szał sprzątania

Następnym krokiem powinno być mycie okien i drzwi. Lepiej robić to w mniej słoneczny dzień, by woda nie wysychała na szybach i nie zostawiała smug. Jeśli sprzątaniu ma towarzyszyć stres i przerażenie faktem, że być może nie uda się go wykonać na czas, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Firma sprzątająca Magdaleny Chruścickiej może udzielić wsparcia każdemu, kto nie czuje się na siłach, by samemu pokonać bałagan. Gdy pomieszczenie jest czyste, można przejść do sprzątania mebli z zewnątrz. Tapicerowane kanapy należy umyć specjalnym płynem, szafy i półki przetrzeć na całej powierzchni. Nie należy zapominać o kaloryferach. To prawdziwi zbieracze kurzu. Gdy wszystkie zewnętrzne elementy są czyste, można wziąć się za odkurzanie i układanie wewnątrz szuflad i półek oraz mycie podłóg.

Opracowanie:

Podziel się