Materiał Partnera Jak otworzyć własny warsztat samochodowy?

Jak otworzyć własny warsztat samochodowy?

Warsztat samochodowy to jeden z tych biznesów, który będzie funkcjonował bez przerwy, ponieważ samochody się psują, użytkownicy chcą je ulepszać i nie potrafią tego zrobić bez pomocy doświadczonego mechanika. Z tego też powodu wiele osób chce otwierać swoje warsztaty, co samo w sobie nie jest złym pomysłem. Jednak jak się za to zabrać? Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Formalności

Z kwestii formalnych, musisz oczywiście założyć swoją działalność gospodarczą, co możesz zrobić bez problemu w kilka minut nie wychodząc z domu. Wystarczy Ci profil zaufany założony przy pomocy bankowości elektronicznej, którą będziesz też potwierdzał swoją tożsamość przy wysyłce wszelkich wniosków. Prowadząc warsztat samochodowy będziesz musiał zamawiać poszczególne części dla swoich klientów, warto więc podjąć już na samym początku współpracę z sklepem, który będzie zajmował się dostarczaniem Ci niezbędnych towarów po preferencyjnych stawkach. Aby jednak było to najbardziej opłacalne, to od razu przy zakładaniu firmy, dołącz do tego wniosek VAT-R, w którym zgłosisz się do rejestracji jako płatnik. Pozwoli Ci to nie tylko kupować taniej towar, ale również mieć ważny argument dla firm posiadających duże floty - czasami jedna taka współpraca wystarczy, aby zarobić dwie średnie krajowe. Dla takich korporacji jednak istotne jest to, aby warsztat wystawiał im faktury VAT, zatem jest to praktycznie niezbędne. Tak samo niezbędny jest zakup kasy fiskalnej, jeżeli planujesz sprzedawać swoje usługi osobom fizycznym, a nie tylko firmom. Numer PKD, który powinieneś wpisać do swojej działalności, to 4520.Z, 4532.Z oraz 4540.Z. Nigdzie jednak nie zajedziesz ani Ty, ani samochody Twoich klientów, gdy nie zgłosisz się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ bez tego niestety nie da się prowadzić działalności. Na szczęście, ostatnimi czasy wprowadzono Mały ZUS przez pierwsze 6 miesięcy, który w roku 2019 wynosi około 349 zł. Potem, możesz również zgłosić się do mniejszego ZUS-u, aby przez dwa lata płacić połowę pełnych składek.

W jakim miejscu postawić warsztat samochodowy?

Warsztat samochodowy może być prowadzony niemalże wszędzie, gdzie mamy do tego odpowiednio dużo miejsca na niezbędne narzędzia oraz samochody. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to miejsce musi być bezpieczne i technicznie przystosowane do tego, a zatem musi spełniać odpowiednie wymagania i przepisy BHP. Co to w sumie oznacza dla nas? Musimy mieć w budynku wentylację, antypoślizgową posadzkę oraz niezbędne oświetlenie. Istnieją również urządzenia, które muszą posiadać spełniać pewne wymagania, takie jak posiadanie homologacji.

Reklama warsztatu samochodowego

Największym z możliwych błędów byłoby otworzenie warsztatu, zaparzenie sobie herbaty i czekanie, aż klienci zaczną się pojawiać. Ty musisz ich znaleźć! Aby to zrobić, możesz skorzystać z usług firmy MediaTiM s.c. Ksero, którzy zajmują się drukiem i poligrafią. Możesz zlecić im wykonanie odpowiednich banerów, ulotek czy plakatów, oraz naklejek. Pomoże Ci to w zdobyciu pierwszych klientów, a jeżeli wykonasz swoje zadanie odpowiednio, z pewnością będziesz mógł liczyć na ich polecenie, a wiadomo - nie ma lepszej reklamy.

Opracowanie:

Mediatim s.c. Małgorzata Wojtaś, Magdalena Rzetelna

Gorzów Wielkopolski , Łokietka 32 lok. 33

  • tel. 95 736 22 11

Podziel się