Artykuł sponsorowany Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka to sposób na oddłużenie osoby, która nie jest w stanie spłacić swoich należności. Ma ona dwie główne funkcje: umorzenie długów niewypłacalnego konsumenta oraz windykację, czyli odzyskanie zaległych środków przez wierzycieli. Zanim tak się jednak stanie, konsumenta czeka postępowanie sądowe, na drodze którego musi udowodnić, że popadł w długi nie z własnej winy. Od marca 2020 zasady te ulegną zmianie.

Czym jest upadłość konsumencka?

Wedle obecnych przepisów upadłość konsumencka polega na ochronie przed wierzycielami i w praktyce oznacza zawieszenie naliczania odsetek oraz trwających procesów egzekucyjnych. Przeznaczona jest dla osób, które popadły w długi i nie są w stanie ich spłacać na bieżąco. Upadłość prywatną może ogłosić jedynie osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Dzięki temu rozwiązaniu dłużnik może liczyć na znaczne zmniejszenie należności lub jej całkowite umorzenie. Trzeba jednak pamiętać, że wedle obecnych przepisów dłużnik musi jednocześnie udowodnić, że jego obecna sytuacja finansowa jest od niego niezależna. Innymi słowy, osoba ubiegająca się o upadłość powinna wykazać, że zadłużenie nie jest wynikiem niedbalstwa oraz że zadłużanie się nie było umyślne. 

Od marca 2020 roku przepisy zostaną nieco złagodzone. Oznacza to, że również osoby, które dopuściły się uchybień i świadomie doprowadziły do swojej niewypłacalności, będą mieć szansę na umorzenie długów. Będą jednak traktowane surowiej. Różnica polega na tym, że plan spłaty wierzycieli, który dla rzetelnego dłużnika wynosi 3 lata, zostanie przedłużony do lat 7.

Jak ogłosić upadłość?

Aby rozpocząć proces o upadłość indywidualną, należy złożyć odpowiedni wniosek do Sądu upadłościowego. Wniosek powinien zawierać informacje o majątku dłużnika oraz miejscach, w którym jest on przechowywany, a także wykaz majątku wraz z oszacowaniem. Istotne jest również, by wymienić wszelkie okoliczności wskazujące zasadność składania wniosku o upadłość, a także podać ich uprawdopodobnienie. Ostatnia kwestia to wykaz wierzycieli oraz przyporządkowanie im należności.

Planując rozpocząć proces ogłaszania upadłości, najlepiej zgłosić się do kancelarii prawnej, która oferuje pomoc na każdym etapie. W Omega Kancelarie prawne klienci mogą liczyć na pomoc podczas całego procesu, który doprowadzi ich do oczekiwanego rezultatu. Pomoc kancelarii polega przede wszystkim na:

  • analizie sytuacji finansowej,

  • analizie zobowiązań, długów,

  • skompletowaniu dokumentacji,

  • przygotowaniu wniosku,

  • doradztwie na każdym etapie,

  • reprezentacji prawnika.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas