Artykuł sponsorowany Jak legalnie opróżnić szambo?

Jak legalnie opróżnić szambo?

Zgodnie z polskimi przepisami każdy budynek powinien mieć przyłącze kanalizacyjne. Niekiedy zdarza się sytuacja, w której właściciele obiektu nie mają możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Wówczas obowiązkowe jest wybudowanie przydomowej oczyszczalni i regularny wywóz szamba. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób można legalnie opróżnić szambo i sprawdzimy dlaczego warto skorzystać z usług asenizacyjnych. Zachęcamy do lektury.

Kto może podjąć się wywozu szamba?

Każdy właściciel mieszkania musi mieć przyłącze do sieci kanalizacyjnej lub własny zbiornik bezodpływowy, określany inaczej, jako szambo. Co więcej, jest on także zobowiązany do systematycznego opróżniania szamba, które powinno się odbywać na podstawie obowiązujących przepisów prawnych.

Wywozu szamba mogą się podjąć wyłącznie firmy, które uzyskały specjalne pozwolenie na wykonywanie usług asenizacyjnych. Ponadto muszą one dysponować odpowiednimi pojazdami przeznaczonymi do odbioru nieczystości, a dodatkowo są one zobowiązane do wybrania stacji zlewnej, która będzie przyjmować płynne nieczystości bytowe.

Niezwykle ważne jest też, aby dana firma gwarantowała bezpieczną i nieinwazyjną pracę bez zanieczyszczania środowiska. Co więcej, wywóz szamba powinien być wykonywany przez wykwalifikowanych pracowników, którzy dzięki ogromnemu doświadczeniu i odpowiedniej logistyce będą w stanie zapewnić najwyższą jakość wykonywanych usług. Jedną z firm, która specjalizuje się w odbiorze płynnych nieczystości bytowych, jest Zakład Usług Asenizacyjnych Jakub Dąbrowski.

Jakich formalności związanych z szambem należy dopełnić?

Przydomowy zbiornik nieczystości powinien spełniać kilka istotnych wymagań. Ważne jest, aby był on nieprzepuszczalny i miał szczelną pokrywę z otworem. Dodatkowo zbiornik na szambo powinien mieć zamontowany odpowietrzacz, który będzie niwelował nieprzyjemny zapach.

Ważnym aspektem jest też częstotliwość wywozu szamba. Powinno być to wykonywane raz na kilka tygodni. Dzięki temu można uniknąć wydzielania się szkodliwego metanu, który jest następstwem zbyt długiego przetrzymywania nieczystości.

Warto dodać, że każde wykonanie usługi asenizacyjnej należy odpowiednio dokumentować. W tym celu warto mieć przy sobie dowód opłaty danej usługi bądź umowę zawartą z wybraną firmą świadczącą usługi asenizacyjne. Jest to niezbędne w sytuacji, gdy zostanie przeprowadzona kontrola szamba i przydomowych oczyszczalni ścieków. Wówczas można uniknąć kar pieniężnych za brak niezbędnej ewidencji zbiorników bezodpływowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas