Artykuł sponsorowany Jak działa i jakimi możliwościami dysponuje komornik sądowy?

Jak działa i jakimi możliwościami dysponuje komornik sądowy?

Komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny, który jest w stanie pomóc w niezwykle trudnych sytuacjach, gdy niemożliwe wręcz staje się odzyskanie należności od dłużnika. Po skierowaniu sprawy do sądu i uzyskaniu właściwego orzeczenia, rozpoczyna on działania windykacyjne. Jakie dokładnie są jego kompetencje i czy może on pomóc w skutecznym odzyskaniu każdego długu?

Określony rewir działania

Działający przy poszczególnych Sądach Rejonowych komornicy zajmują się sprawami w poszczególnych rewirach. Nie oznacza to jednak, że funkcjonariusz ten jest ograniczony wyłącznie do konkretnego obszaru działania. Okazuje się bowiem, że wierzyciel może zdecydować się na skierowanie sprawy do komornika sądowego spoza swojego rewiru. Nie jest to możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy windykacja należności związana jest z egzekucją z nieruchomości. Jeśli komornik sądowy wybrany przez wierzyciela będzie działał w innym rejonie kraju, to konieczne jest też pokrycie kosztów jego pracy.

Działania komornika sądowego rozpoczynają się w momencie, gdy przez wierzyciela uzyskany zostaje tytuł wykonawczy do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego i zdecyduje się on na zgłoszenie sprawy do kancelarii. Warto pamiętać, że wierzyciel w takiej sytuacji musi też określić, w jaki sposób należności mają zostać przez dłużnika spłacone. Komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Koszalinie Przemysław Jurga zaznacza, że od sporządzenia wniosku zależy rodzaj przeprowadzanej windykacji.

Skuteczne odzyskiwanie długów

Stosowane przez komornika sądowego sposoby na odzyskanie należności są różne. Jedną z możliwości tego funkcjonariusza publicznego jest zajęcie pensji dłużnika, co pozwala na szybkie uzyskanie środków finansowych. Należy jednak pamiętać, że taka metoda nie będzie skuteczna w przypadku, gdy dłużnik nie otrzymuje wynagrodzenia czy innych świadczeń. W poszczególnych sytuacjach ich zajęcie może nastąpić także do określonej wysokości.

Komornik sądowy jest skuteczny także dzięki możliwości zajęcia ruchomości. To przeważnie sprzęt elektroniczny, pojazdy mechaniczne czy inne elementy wyposażenia wnętrz. Większe zadłużenia mogą być z powodzeniem spłacone dzięki zajęciu nieruchomości przez komornika sądowego. W celu ich spieniężenia odbywają się licytacje komornicze, które pozwalają uzyskać określone kwoty zapewniające odzyskanie pieniędzy przez wierzyciela. Komornik sądowy ma zatem spore możliwości – jeśli mamy długi i otrzymamy z jego kancelarii pismo wzywające do polubownego załatwienia sprawy, warto przeanalizować dokładnie swoje możliwości i zdecydować się na takie rozwiązanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas