Artykuł sponsorowany Jak dobierać filtry do odkurzaczy?

Jak dobierać filtry do odkurzaczy?

Filtry montowane w odkurzaczach pozwalają na skuteczne wychwytywanie zanieczyszczeń, a jednocześnie chronią samo urządzenie oraz oczyszczają powietrze wylatujące z odkurzacza, usuwając z niego groźne i uciążliwe substancje, np. alergeny lub bakterie. Filtr montowany w odkurzaczu powinien być jednak regularnie wymieniany tak, by mógł oferować wysoką skuteczność oczyszczania i nie zaburzać przepływu powietrza.

 

Dlaczego filtry do odkurzaczy są ważne?

 

Konstrukcja nowoczesnych odkurzaczy bywa skomplikowana, ponieważ są one projektowane w taki sposób, by przepływ powietrza odbywał się z możliwie małymi oporami, a efektywność działania była jak największa. Zasada działania pozostaje jednak niezmienna. Każdy odkurzacz wytwarza za pomocą wirnika napędzanego silnikiem elektrycznym podciśnienie. Dzięki odpowiedniej rurze i wyprofilowanej końcówce zasysa strumień powietrza wraz ze znajdującymi się w pobliżu zanieczyszczeniami. Powietrze przechodzi przez filtr, a kurz, okruchy i inne drobne śmieci pozostają w specjalnym pojemniku. Powietrze następnie przepływa przez wirnik i jest usuwane na zewnątrz. Ze względu na konieczność możliwie dokładnego oczyszczania powietrza wydmuchiwanego przez odkurzacz w urządzeniu muszą być stosowane odpowiednio dobrane filtry – tłumaczy specjalista z firmy KerPol, która zajmuje się sprzedażą i serwisem urządzeń Kärcher i Stiga.

 

Większość odkurzaczy jest wyposażona w przynajmniej dwa filtry: wlotowy i wylotowy. Rolę filtra spełnia również worek przeznaczony na zbieranie odpadów, a w odkurzaczach cyklonowych specjalnie wyprofilowany pojemnik na zanieczyszczenia. W przypadku filtrów montowanych w odkurzaczu można mówić o przynajmniej 3-stopniowej filtracji. Pierwszy etap następuje w worku na zanieczyszczenia, w którym pory w materiale są na tyle duże, by zatrzymać zdecydowaną większość zanieczyszczeń. Następnie mniejsze drobiny, które przedostały się wraz z powietrzem dalej, są wychwytywane w filtrze dolotowym, którego zadaniem jest również ochrona wirnika i silnika. Ostatni etap filtracji to najważniejszy z punktu użytkownika filtr o dużej skuteczności oczyszczania, którego zadaniem jest wychwycenie substancji, które mogłyby powodować alergie czy kłopoty z układem oddechowym.

 

Rodzaje i skuteczność filtrów do odkurzaczy

 

Filtry do odkurzaczy mają identyczną zasadę działania, składając się z substancji porowatych, a wielkość znajdujących się w nich otworów decyduje o dokładności oczyszczania powietrza. Poszczególne modele różnią się jednak rodzajem materiału, z którego je wykonano, a także kształtem oraz obudową, w jakiej są umieszczone. Filtr odpowiedni do danego modelu odkurzacza powinien być zawsze dobierany na podstawie informacji zawartych w instrukcji obsługi. Znajduje się tam zarówno oznaczenie modelu odkurzacza, jak i nazwa bądź numer potrzebnego filtra.

 

Produkowanych jest wiele różnych rodzajów filtrów różniących się zarówno materiałem, jak i dokładnością filtracji. Filtry do odkurzaczy mogą być robione z papieru, specjalnych pianek i gąbek, a także rozmaitych membran oraz tekstyliów. Skuteczność filtracji jest określana procentowo, jednak oznaczenia filtrów to specjalne kody. W odkurzaczach oferujących najdokładniejsze oczyszczanie wydmuchiwanego powietrza są używane filtry EPA (Efficiency Particulate Air) oraz jeszcze skuteczniejsze HEPA (High Efficiency Particulate Air).

 

Filtry EPA i HEPA są podzielone na kilka kategorii. Filtr EPA E10 charakteryzuje się skutecznością na poziomie 85%, wyłapując cząstki o wielkości do 0,4 µm. EPA E11 to 95% skuteczności, a EPA E12 aż 99,5%. Filtry HEPA to dwie kategorie H13 o skuteczności dochodzącej do 99,95% oraz HEPA H14 osiągająca 99,995%. Filtry H13 i H14 radzą sobie ze wszystkimi cząsteczkami większymi od 0,1 µm. Pozwala to pozbyć się wszystkich alergenów, a także bakterii i większości wirusów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas