Materiał Partnera Jak dbać o czystość przydomowego szamba?

Jak dbać o czystość przydomowego szamba?

Nie wszystkie gospodarstwa domowe mogą zostać podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej lub przydomowej oczyszczalni ścieków. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem staje się wybudowanie na terenie działki zbiornika na nieczystości płynne – szamba. Choć jego eksploatacja może wydawać się nieco kłopotliwa, to zapamiętanie kilku podstawowych zasad, wyeliminuje wszystkie potencjalne problemy.

Kontrola poziomu nieczystości

Najważniejszy aspekt eksploatacji tego rodzaju zbiornika to zamówienie usługi asenizacyjnej z odpowiednim wyprzedzeniem czasu. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, gdy ścieki przedostaną się na zewnątrz. W związku z tym należy na bieżąco kontrolować stan jego napełnienia. Nie zaleca się jednak odsuwać pokrywy i zaglądać do środka. Lepiej w tym celu zainwestować w czujnik. Może mieć on postać mechaniczną, czyli pływaka unoszącego się wraz z wypełnianiem się szamba. Inną formą jest czujnik elektryczny, który informuje o konieczności wywozu nieczystości płynnych za pomocą sygnału dźwiękowego bądź świetlnego. To z kolei wiąże się z kwestią częstotliwości opróżniania zbiornika. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od jego wielkości, liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym oraz ilości zużywanej przez nich wody. Mając takie dane, można oszacować, jak często wóz asenizacyjny będzie gościł na posesji.

Legalne opróżnianie szamba

Proces wywozu nieczystości musi wiązać się z odpowiedni rozplanowaniem logistycznym. Chodzi tutaj przede wszystkim o umożliwienie wjazdu samochodu asenizacyjnego na teren działki. To wymaga nie tylko obecności któregoś z domowników, ale także wiąże się z ryzykiem uszkodzenia trawnika, ścieżek czy roślinności podczas wykonywania manewrów. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zamontowanie przewodu biegnącego od zbiornika do ogrodzenia zakończonego szybkozłączką. Dzięki temu wymienione problemy zostaną wyeliminowane, a szambo będzie mogło być opróżniane o każdej godzinie. Najważniejsze, aby wybrać firmę, która dysponuje odpowiednimi uprawnieniami do wywozu ścieków, którą jest na przykład Clean World, oferujący takie usługi dla części Warszawy oraz okolicznych miejscowości. Każdorazowo wykonanie zlecenia musi zostać udokumentowane, ponieważ w przeciwnym razie gmina ma prawo nałożyć na właściciela działki grzywnę.

Brak nieprzyjemnych zapachów

Dla wielu posiadaczy przydomowych szamb ich opróżnianie generuje problem zgniłej woni unoszącej się w domu. Wynika to z faktu, że odpompowywanie zanieczyszczeń pod dużym ciśnieniem powoduje także zassanie wody ze wszystkich syfonów w urządzeniach sanitarnych. Warto więc podczas projektowania wyposażyć zbiornik w kominek odpowietrzający, co zapobiegnie takim sytuacjom. Ponadto należy pamiętać o regularnym stosowaniu biopreparatów. Przyczyniają się one bowiem do szybszego rozkładu związków organicznych, znajdujących się w ściekach. Przestrzeganie wszystkich opisanych zasad, a także odpowiednie zaplanowanie konstrukcji szamba pozwolą na wygodną eksploatację oraz właściwą dbałość o jego czystość.

Opracowanie:

Clean World Marek Woch

Leśniakowizna , Kasprzykiewicza 45

Podziel się