Materiał Partnera Jak czyścić elewację budynku?

Jak czyścić elewację budynku?

Niewiele osób wie, że można zabezpieczyć się przed niechcianymi zabrudzeniami na ścianach budynku. Cykliczne czyszczenie elewacji może być męczące, zwłaszcza jeżeli dom ma jaśniejszy odcień. Istnieją sposoby zarówno na ochronę ścian przed brudem, jak i skuteczne ich usuwanie. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, z jakim rodzajem zabrudzeń ma się do czynienia, a te mogą być różne w zależności od miejsca, gdzie znajduje się obiekt.

Co jest potrzebne do czyszczenia elewacji?

Ręczne mycie ścian zewnętrznych jest bardzo czasochłonne i nie przynosi spektakularnych efektów. Warto zaopatrzyć się w specjalną myjkę wysokociśnieniową lub skorzystać z usług zewnętrznych firm. Jak tłumaczy fachowiec z firmy HydroSerwis, profesjonalny sprzęt i preparaty do mycia nie są tanie, dlatego o wiele lepiej jest zlecić zadanie zawodowcom i nie przepłacać. Myjki ciśnieniowe zwane potocznie Karcherami, idealnie nadają się między innymi do czyszczenia konstrukcji stalowych oraz wielu innych powierzchni. Zanim jednak przejdzie się do samego mycia, warto dowiedzieć się, z jakim typem zabrudzeń mamy do czynienia. 

Rodzaj brudu na elewacji w dużej mierze zależy od położenia domu. W przypadku, gdy budynek został zbudowany w okolicach lasu, bądź w miejscu, w którym jest wyższa wilgotność, może powstać zielony lub czarny osad. Jest to zazwyczaj mech, glony lub inne mikroorganizmy, które przylegają do ścian, przez co o wiele trudniej jest je wyczyścić. Należy również pamiętać, że jeżeli mamy do czynienia z grzybem, należy elewację wyczyścić mechanicznie i przy użyciu rękawic i maski ochronnej, ponieważ grzyb może powodować rozmaite choroby. 

W przypadku domów położonych w miastach lub przy ruchliwych drogach, na ścianach może pojawić się charakterystyczny, czarny osad. Może być to również spowodowane paleniem węglem w pobliskich piecach. W takim przypadku z myciem murów najlepiej poradzi sobie myjka ciśnieniowa. 

O czym należy pamiętać podczas mycia elewacji?

Przed podjęciem działań, należy zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie sposoby czyszczenia sprawdzą się przy niektórych elewacjach. Przykładowo mycie gorącą parą, jest bardzo skuteczne, jednak ma negatywny wpływ na cienkie i wrażliwe na uszkodzenia otynkowania. To samo dotyczy czyszczenia powierzchni drewnianych. Warto sprawdzić wcześniej działanie preparatów, ponieważ mogą przynieść skutki odwrotne od zamierzonego i uszkodzić elewację. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej, która poradzi sobie z każdym zabrudzeniem.

 

Podziel się