Artykuł sponsorowany Jak często należy opróżniać szambo?

Jak często należy opróżniać szambo?

Opróżnianie szamba należy do jednego z podstawowych obowiązków właściciela posesji. Wiąże się to nie tylko z dbałością o środowisko, ale przede wszystkim z bezpieczeństwem mieszkańców domostwa. Jednak kwestia opróżniania zbiornika na nieczystości nie jest tak oczywista, jak mogłaby się wydawać. Zatem, jak często należy opróżniać szambo i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy zajmującej się wywozem nieczystości płynnych?

Kiedy najlepiej opróżniać szambo?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy opróżniać szambo. Częstotliwość wywozu zanieczyszczeń uzależniona jest od kilku czynników – pojemności zbiornika, liczby użytkowników oraz ilości zużywanej wody. Jednak zapotrzebowanie na tę usługę można łatwo obliczyć. Znając pojemność zbiornika i dzienne zużycie wody przez jednego mieszkańca gospodarstwa można oszacować termin kolejnej wizyty szambiarki.

Aczkolwiek warto wziąć pod uwagę, że szambo jest zbiornikiem bezodpływowym, co oznacza, że gromadzone w nim zanieczyszczenia nie mają ujścia. Ścieki podlegają procesom biochemicznym, co nie tylko wiąże się z wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu, ale także szkodliwego dla zdrowia siarkowodoru (metanu). Dlatego, niezależnie od wielkości zbiornika, zaleca się opróżnianie szamba minimum raz na 2–3 tygodnie.

Kto może opróżniać szambo i jak się do tego przygotować?

Podczas opróżniania szamba warto pamiętać, że wydzielany przez zanieczyszczenia siarkowodór jest szkodliwy dla zdrowia. Z tego powodu lepiej zrezygnować z samodzielnego opróżniania i czyszczenia zbiornika, znacznie bezpieczniej skorzystać z profesjonalnych usług.

Firma Sako-II z Dąbrowy Górniczej zauważa, że należy szukać przedsiębiorstw wyposażonych w wozy asenizacyjne, które spełniają wszelkie wymogi prawne i techniczne, a także dysponują długim przewodem do odprowadzania ścieków, co umożliwi im dotarcie do trudnodostępnych miejsc.

Jednak obowiązek ułatwienia dostępu do szamba, a przede wszystkim pamiętanie o jego regularnym opróżnianiu, stoi po stronie właściciela posesji. Przed przyjazdem szambiarki należy pamiętać o:

  • stosowaniu biopreparatów, które neutralizują zapach i ułatwiają rozkład związków organicznych;
  • regularnym sprawdzaniu poziomu nieczystości w zbiorniku;
  • przygotowaniu dojazdu – usunięciu wszystkich przedmiotów, które mogą utrudnić manewrowanie wozem.

Decydując się na instalację szamba warto rozważyć podpisanie z firmą umowy na stały wywóz ścieków, aby opróżnianie szamba nie opóźniło się ze względu na brak dostępnych terminów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas