Artykuł sponsorowany Formalności po sprowadzeniu auta z Niemiec

Formalności po sprowadzeniu auta z Niemiec

Auta z Niemiec są w Polsce bardzo popularne. W dodatku ich sprowadzenie nie stanowi problemu dla prawie żadnego handlarza samochodami. Po dokonaniu transakcji, zanim będziemy mogli użytkować samochód na polskich drogach - musimy dopełnić formalności.

Sprowadzane auto

Wśród nabywców używanych aut, królują te sprowadzane z Niemiec. Co roku jest to ponad pół miliona samochodów. Handlarze sprzedają w swoich komisach pojazdy zarejestrowane za granicą albo sprowadzają je na specjalne życzenie klienta, który określa swoje potrzeby. Według prawa nie ma to jednak znaczenia, ponieważ aby auto mogło poruszać się po polskich drogach, trzeba najpierw dopełnić szeregu formalności, takich jak opłaty, tłumaczenia dokumentów i przejście przez proces rejestracji.

Pierwsze opłaty

Pierwszą opłatą, która musimy wnieść, by proceder rejestracji się rozpoczął, jest akcyza. Musimy ją opłacić maksymalnie 30 dni po zakupie auta od daty, która znajduje się w dokumencie sprzedaży. Możemy to zrobić w Urzędzie Celnym albo online. Jej wysokość naliczana jest od pojemności silnika i wartości pojazdu. Do 2000 cm3 to 3,1% wartości pojazdu, a powyżej 2 litrów to aż 18,6%. Gdy opłata zostanie wniesiona, niezwłocznie musimy rozpocząć proces rejestracji pojazdu.

Tłumaczenia dokumentów

Aby dokonać rejestracji należy udać się do odpowiedniego do miejsca naszego zameldowania wydziału komunikacji i złożyć wniosek, który zostanie tam wydzielony (możemy go też pobrać online). Do tego będzie potrzebny szereg dokumentów, które muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Tłumacz przysięgły to osoba, która nie tylko zna język obcy, ale która posiada tę umiejętność potwierdzoną przez egzamin państwowy. Nie tylko tłumaczy on dokumenty, ale rejestruje je w specjalnych księgach, aby udowodnić ich oryginalność. Możemy go znaleźć w swojej okolicy lub online. Do takich tłumaczy, którzy przetłumaczą dokumenty z niemieckiego na polski (całe ich treści, w tym nawet pieczątki!) należy na przykład tlumacz-wroclaw.com.

Do tłumacza przysięgłego musimy oddać: niemiecki dowód rejestracyjny, zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym, jeśli jest ważne i było przeprowadzone na terenie Niemiec i umowę lub dowód sprzedaży, jeśli były sporządzona w języku obcym.

Tłumaczenia tych dokumentów, a także potwierdzenie opłaty akcyzy, tymczasowe tablice rejestracyjne (jeśli były wydane), dowód osobisty aktualnego właściciela i potwierdzenie wniesienia opłaty za rejestrację musimy złożyć wraz z wnioskiem o rejestrację.

Kolejne opłaty

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny (tzw. "miękki"), a po miesiącu zwykły. Stanie się to dopiero, gdy uregulujemy wszystkie opłaty: za tablice rejestracyjne (80 zł), naklejkę kontrolną (18,50 zł) i legalizacyjną (12,50 zł), kartę pojazdu (75 zł) i za dowód rejestracyjny miękki (13,50) i zwykły (54 zł). Dopiero po wydaniu pierwszego dowodu rejestracyjnego, możemy w pełni legalnie korzystać z naszego auta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas