Artykuł sponsorowany Ekshumacja zwłok i jej przebieg

Ekshumacja zwłok i jej przebieg

Chociaż pogrzeb to ostatni etap drogi człowieka na ziemi, zdarza się, że rodzina chce przenieść zwłoki do innego miejsca lub grobu. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji. To natomiast proces skomplikowany i złożony, a jego wykonanie uregulowane jest szeregiem norm prawnych. Dlatego też ekshumację może przeprowadzić jedynie posiadająca specjalistyczne uprawnienia firma pogrzebowa. Jak przenieść zwłoki zmarłego?

Ekshumacja zwłok a przepisy prawne

Tak jak pochówek zwłok, tak i ich ekshumacja jest procesem, którego przeprowadzenie wymaga przestrzegania uściślonych przepisów oraz norm. Te zawarte są w Ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych, a także w rozporządzeniach ministra zdrowia o postępowaniu i sposobie przechowywania zwłok oraz szczątków ludzkich. Zgodnie z tymi przepisami przeprowadzenie ekshumacji zwłok możliwe jest jedynie w określonych sytuacjach:

  • na prośbę uprawnionych członków rodziny za zezwoleniem państwowego inspektora sanitarnego,
  • na wniosek prokuratury lub sądu,
  • w sytuacji zajęcia terenu cmentarza na inny cel,
  • na podstawie decyzji Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Co więcej, wyjęcie zwłok z grobu można wykonać jedynie w terminie od 16 października do 15 kwietnia w godzinach porannych. W wyjątkowych sytuacjach inne terminy należy ustalać z inspektorem sanitarnym w sposób indywidualny. Podczas ekshumacji obecni mogą być jedynie najbliżsi krewni zmarłego.

Kto może wystąpić o zgodę na ekshumacje?

O wydanie zgody na przeprowadzenie ekshumacji może wystąpić najbliższa rodzina zmarłego – małżonek, krewni zstępni i wstępni, krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa oraz powinowaci w linii prostej do 1 stopnia. Trzeba jednak podkreślić, że niezależnie od tego, kto złoży wniosek, konieczna jest zgoda wszystkich współuprawnionych. Jeśli dojdzie do sporu, o jego rozstrzygnięciu decyduje sąd. Aby uzyskać pozwolenie na ekshumację zwłok, konieczne jest dołączenie dokumentów takich jak akt zgonu oraz ewentualnie oświadczenie o przyczynie zgonu, a także zgoda zarządcy cmentarza na ponowny pochówek.

Jak wygląda ekshumacja zwłok?

Sposób przeprowadzenia ekshumacji zwłok zależy od tego, ile czasu upłynęło od pogrzebu. Chcąc mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane tak jak powinno warto skorzystać z usług doświadczonych firm pogrzebowych takich jak wrocławski Zakład Pogrzebowy „Witwicka”. Jeśli od umieszczenia zwłok w grobie nie minęło 20 lat, a więc nie doszło do procesu mineralizacji, trumna wyciągana jest w całości i następnie umieszcza się ją w specjalnej skrzyni. Po przewiezieniu trumna w nienaruszonym stanie trafia do nowego grobu. Natomiast po okresie mineralizacji, czyli upływie 20 lat od pochówku, szczątki ludzkie wraz z pozostałościami trumny umieszczane są w nowej trumnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas