Materiał Partnera Ekologiczne środki czyszczące- dlaczego warto korzystać z nich podczas sprzątania?

Ekologiczne środki czyszczące- dlaczego warto korzystać z nich podczas sprzątania?

Ekologia jest obecnie bardzo gorącym tematem. Powoli zdajemy sobie sprawę, jak wiele szkód dla środowiska wyrządzamy prowadząc konsumpcyjny i mało rozważny styl życia. Wielkie zmiany w naszej świadomości zachodzą także, jeśli chodzi o sprzątanie. Zdajemy sobie sprawę, że czyszczenie może odbywać się w sposób, który nie zagraża otaczającej nas przyrodzie. Profesjonalne firmy sprzątające coraz częściej korzystają z ekologicznych środków czyszczących i polecają je swoim klientom. Dlaczego warto poznać je bliżej?

Wady i zalety powszechnie stosowanych środków czystości

Każdy z nas posiada w domu przynajmniej pięć różnych preparatów chemicznych, których używa do codziennego sprzątania mieszkania. Zazwyczaj są to produkty wiodących marek, które każdego dnia zachwalają swoje środki w telewizyjnych reklamach. Preparaty te są łatwo dostępne, cechują się przystępną ceną, wieloma zastosowaniami i ogromnym wyborem wariantów zapachowych. Są też szybkie i proste w użyciu. Na tym jednak kończą się ich zalety. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, czego producenci środków chemicznych używają do ich tworzenia. Preparaty tego rodzaju pełne są fenolu, chloru, benzenu, fosforanów, metanolu, amoniaku i innych składników, niebezpiecznych dla naszego zdrowia i środowiska. Cząsteczki wymienionych substancji chemicznych powoli odkładają się w organizmie człowieka, powodują uczulenia i problemy z układem oddechowym. Ponadto przedostają się do środowiska- wód gruntowych i roślin, które stanowią podstawę naszego pożywienia. Składniki chemiczne nie rozkładają się w naturalny sposób, dlatego są tak trudne do usunięcia ze ścieków. Bardzo często hamują działanie oczyszczalni oraz przedostają się do powietrza, którym oddychamy. Kupując środki czyszczące tego rodzaju, przyczyniamy się do degradacji świata, w którym żyjemy.

Wady i zalety ekologicznych środków czystości

Ekologiczne środki czystości zyskują coraz większą popularność. W wielu sklepach spotkamy już całe działy, w których bez problemu kupimy produkty tego typu. Korzystają z nich profesjonalne firmy sprzątające, takie jak np. Sogama, dla których ważna jest zarówna skuteczność i wysoka jakość świadczonych usług, jak i proekologiczna postawa. Ekologiczne preparaty do sprzątania są przede wszystkim biodegradowalne, czyli w naturalny sposób ulegają rozkładowi, nie obciążając środowiska. Produkuje się je ze składników roślinnych i mineralnych, które są w pełni bezpieczne dla ludzi i otoczenia. Środki czyszczące tego typu pozbawione są sztucznych barwników i substancji zapachowych, odznaczają się jednak wysoką skutecznością, jeśli chodzi o usuwanie różnorodnych zanieczyszczeń. Co ważne- ich opakowania, produkowane są z materiałów, które podlegają recyklingowi, dzięki czemu ilość odpadów na świecie zostaje ograniczona. Jako jedyną wadę ekologicznych środków czystości można uznać wyższą cenę, jednak i to ulega stopniowej zmianie, z powodu rosnącego popytu produkty tego typu.

Podziel się