Artykuł sponsorowany Egzekucja należności – jak podejść do problemu?

Egzekucja należności – jak podejść do problemu?

Zdarzają się różne sytuacje finansowe i czasem może się okazać, że ktoś jest Ci winny pieniądze, a nie spłaca swojego długu. Może się to zdarzyć zarówno między osobami prywatnymi, pomiędzy pracownikiem a zatrudniającym go przedsiębiorstwem, czy też pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Jak postępować w sytuacji, kiedy musisz wyegzekwować należność?

W jaki sposób możesz odzyskać swoje należności?

Co oznacza sam termin „windykacja”? Otóż wywodzi się on z łaciny, a pojęcia „rei vindicatio” i jest procedurą polegającą na ściągnięciu długów lub odzyskaniu mienia. Chodzi tutaj o dochodzenie należnych roszczeń w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Warto wiedzieć, że często spotykane tak zwane firmy windykacyjne nie mają uprawnień do dochodzenia roszczeń. Wykonują czynności, które może wykonać sam wierzyciel, natomiast dłużnicy zwykle doskonale wiedzą, że bez wyroku sądowego z klauzulą wykonalności, przeprowadzenie skutecznej egzekucji jest niemożliwe i po prostu ignorują wezwania od takich firm.

W sytuacji, kiedy zamierzasz dochodzić swoich roszczeń wobec innej osoby lub firmy, możesz równie dobrze sam dokonywać tych czynności, a oprócz tego, bardzo dokładnie poznać przepisy dotyczące windykacji długów. Prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Moniki Ochnio-Pawluczuk, specjalizują się w prawie cywilnym, w tym właśnie w postępowaniach egzekucyjnych. Pomoc adwokata w sytuacji, gdy ktoś zalega z płatnościami wobec ciebie, może polegać między innymi na sporządzaniu skutecznych pism i wezwań, oraz na reprezentowaniu cię w postępowaniu sądowym. Dobrym rozwiązaniem jest także przeprowadzenie mediacji pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem w celu polubownego rozwiązania sporu i spłaty zadłużenia.

Jak wygląda dochodzenie roszczeń na drodze sądowej?

Jeśli dłużnik nie odpowiada na wezwania do zapłaty ani nie chce wziąć udziału w mediacjach, jedynym rozwiązaniem jest dochodzenie uregulowania wierzytelności, oczywiście wraz z należnymi odsetkami. W tej sytuacji adwokat sporządza odpowiedni pozew i reprezentuje klienta przed sądem. Po rozpatrzeniu sprawy przez sąd cywilny, wydawane jest orzeczenie, czyli tytuł egzekucyjny. Zwykle taki dokument opatrzony jest klauzulą o natychmiastowej wykonalności. Prawnik sporządza wtedy wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Konieczna jest dobra współpraca z organami egzekucyjnymi, aby zagwarantować satysfakcjonujący przebieg egzekucji. Niestety cały proces ubiegania się o należności jest często żmudny i długotrwały, ale warto go przeprowadzić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas