Artykuł sponsorowany Działanie i wykorzystanie stacji mycia CIP

Działanie i wykorzystanie stacji mycia CIP

Urządzenia CIP (clean in place) służy do mycia instalacji stosowanych w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym. Czyszczenie maszyn odbywa się w tak zwanym cyklu zamknięty, dzięki któremu można zaoszczędzić znaczne ilości środka myjącego, a co za tym idzie — pieniędzy. Roztwór pobierany jest w razie potrzeby przez pompę. Preparat do mycia musi być przygotowany według zaleceń producenta.

 

Budowa i działanie stacji mycia CIP

Stacje mycia CIP wykorzystywane są do czyszczenia urządzeń przede wszystkim w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym. Ich zastosowanie pozwala na utrzymanie maszyn w czystości przy minimalnym zużyciu środka myjącego. Stacje zbudowane są z następujących elementów:

  • zbiornik na wodę,
  • roztwory myjące i dezynfekujące,
  • pompy,
  • zawory,
  • rurociągi.

Mycie urządzeń rozpoczyna płukanie wstępne, do którego wykorzystuje się wodę z płukania międzyoperacyjnego, która następnie trafia do ścieków. Środki chemiczne i dezynfekujące dostarczane są w określonych ilościach za pomocą pomp dozujących do zbiornika głównego. W tym miejscu są podgrzewane. Dobór odpowiedniej temperatury i stężenia środka jest ściśle określony przez producentów. Po płukanie wstępnym środki chemiczne krążą w zamkniętym obiegu między stacją a czyszczonym urządzeniem aż do jego całkowitego umycia. Na końcu maszyna jest płukana.

 

Stacja mycia CIP — mobilna czy stacjonarna?

Firma Nova Process oferuje zarówno mobilne, jak i stacjonarne stacje mycia CIP. Stacje mobilne mogą być z łatwością przemieszczane wewnątrz zakładu i umieszczane jak najbliżej maszyn wymagających czyszczenia. Dzięki temu praca z ich pomocą odbywa się szybko i sprawnie. Stacje tego typu zapewniają łatwy dostęp do czyszczonych elementów, dlatego są one umyte z jak największą dokładnością. Urządzenia stacjonarne ustwione są w jednym określonym miejscu bez możliwości przesuwania ich po zakładzie.

Ze względu na sposób obsługi, stacje mycia CIP dzielą się na trzy kategorie. Mogą być obsługiwane ręcznie, automatycznie lub półautomatycznie. Stacje ręczne są jednymi z najtańszych urządzeń umożliwiających mycie w trybie zamkniętym. Najlepsze, ale także najdroższe są stacje sterowane automatycznie. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest zaoszczędzenie środków chemicznych. Stacje półautomatyczne przeznaczone są dla przedsiębiorstw, które potrzebują dokładnego i wydaje go mycia maszyn, ale chcą przy tym zaoszczędzić pieniądze.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas