Artykuł sponsorowany Dostęp linowy – historia alpinistyki przemysłowej

Dostęp linowy – historia alpinistyki przemysłowej

Alpinistyka przemysłowa to branża, która świadczy wiele usług związanych z pracą na wysokościach i w trudno dostępnych miejscach. Ma ona długą historię, a jej rozkwit w naszym kraju datuje się na lata 80-te ubiegłego wieku. Dowiedz się więcej o rozwoju tej dziedziny przemysłu, poznaj jej historię oraz sprawdź, jakie usługi oferują współczesne firmy alpinistyczne.

Czym jest alpinizm przemysłowy?

Alpinizm przemysłowy nazywany jest także dostępem linowym - z ang. rope access. Jest to rodzaj pracy na wysokości wykorzystujący techniki linowe – zarówno w podwieszeniu, jak i podparciu. Powstał poprzez wykorzystanie do pracy na wysokościach technik stosowanych podczas wspinaczki oraz eksploracji trudno dostępnych jaskiń. Zastosowanie technik dostępu linowego pozwala na pracę na bardzo dużych wysokościach oraz w zamkniętych przestrzeniach w sposób efektywny, a zarazem bezpieczny.

Alpiniści muszą posiadać specjalne uprawnienia, by móc wykonywać prace wysokościowe, a także doskonale znać zasady BHP, zwłaszcza te związane z bezpieczeństwem pracy na budowie oraz na wysokościach.

Historia alpinistyki przemysłowej w Polsce

Pierwsze prace na wysokościach w naszym kraju wykonywano z wykorzystaniem dwóch lin – asekuracyjnej oraz zjazdowej. Miało to miejsce już w latach 60-tych ubiegłego wieku, jednak technika ta nie była wtedy popularna. Dopiero czternaście lat później polscy alpiniści przemysłowi zaczęli stosować specjalną uprząż zjazdową, a także  przyrząd zaciskowy Shunt, będący innowacyjnym i bezpieczniejszym zamiennikiem liny asekuracyjnej.

Rozkwit tej branży w Polsce datuje się na lata 80-te - wtedy popularne stało się  wykorzystywanie dostępu linowego podczas prac budowlanych, jednak prace te wykonywały wtedy jedynie osoby związane z górami, mające duże doświadczenie we wspinaczce górskiej. Dziesięć lat później branża ta otworzyła się także osoby niezwiązane ze wspinaczką – mający już spore doświadczenie alpiniści górscy zaczęli wtedy zakładać w Polsce pierwsze firmy, świadczące usługi dostępu linowego i oraz szkolące z technik linowych.

Dostęp linowy i zakres prac

Początkowo alpiniści przemysłowi szkolili się jedynie z technik poruszania się na linach. Szybko jednak odkryto, że możliwe jest połączenie ich z wykonywaniem różnego typu prac – na przykład budowlanych lub technicznych. Obecnie osoby, które chcą uzyskać uprawnienia alpinistyczne, muszą więc opanować nie tylko techniki linowe, ale również wykonywanie  prac dostępu linowego:

  • prace montażowe,
  • prace remontowo-budowlane,
  • prace dekarskie,
  • a nawet prace porządkowe.

Obecnie zapotrzebowanie na usługi wykonywane przez alpinistów przemysłowych wciąż rośnie. Firmy alpinistyczne, takie jak Elbrus zatrudniają wielu fachowców, którzy wykonują rozmaite prace na zlecenie przedsiębiorstw, instytucji oraz klientów indywidualnych.

Nie dziwi już nikogo widok alpinisty przemysłowego myjącego okna wieżowca, montującego reklamy, szyldy lub bannery, czy nawet naprawiającego albo odśnieżającego dachy. Branża ta w stała się niezbędna na rynku i nic nie wskazuje na to, by miało się to kiedykolwiek zmienić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas