Artykuł sponsorowany Dokumenty potrzebne do uzyskania karty rezydenta

Dokumenty potrzebne do uzyskania karty rezydenta

Rezydentem nazywa się osobę, uzyskała pozwolenie na pobyt w obcym kraju na czas nieokreślony. Do uzyskania takiego statusu potrzeba jednak spełnić szereg formalności. Przepisy jasno określają, kiedy i w jaki sposób można starać się o uznanie pobytu w kraju za w pełni legalny, umożliwiając tym samym nabycie praw obywatelskich. Dzięki temu znacząco skraca się niektóre czynności jak na przykład zdobycie nowej pracy.

Kim jest rezydent?

Rezydent długoterminowy to osoba, która uzyskała pozwolenie na pobyt w kraju na czas nieokreślony. Dzięki takiemu dokumentowi zagraniczny obywatel zyskuje prawa kraju, gdzie przebywa. Ułatwia to wszelkie procedury prawne, na przykład przy zakupie mieszkania, przyznaniu kredytu lub podjęciu nowej pracy. Dodatkowo wydana karta rezydenta uprawnia do przekraczania granic innych krajów na warunkach państwa, które ją wydało. Oznacza to, że jeśli osoba zza granicy uzyskała w Polsce taką kartę, to może ona poruszać się w innych krajach, tak samo, jak polski obywatel.

Sam dokument jest wydawany dożywotnio lub na czas pobytu w  kraju. Warto zaznaczyć, że raz wydane uprawnienia nie mogą zostać zabrane. Jedynym wymogiem jest wymiana dokumentu co 5 lat.

Jakie dokumenty są wymagane przy staraniu się o kartę rezydenta?

Do otrzymania karty rezydenta trzeba spełnić szereg wymagań. Taki dokument może otrzymać osoba, która w przeciągu ostatnich 5 lat legalnie przebywała na terytorium kraju, ma stałą pracę od 3 lat oraz jest ubezpieczona zdrowotnie. Dodatkowo wymagane jest stałe zamieszkanie potwierdzone umową najmu lub prawem do zamieszkania pod danym adresem. Warunkiem koniecznym jest także znajomość języka na poziomie średniozaawansowanym, opisany skrótem B2.

Do urzędu należy dostarczyć również wniosek o wydanie karty rezydenta, komplet fotografii wykonanych nie później niż 6 miesięcy przed datą złożenia aplikacji. W załączniku trzeba uwzględnić także dokument podróżny, a także odpis wniesienia opłaty skarbowej. Może być to potwierdzenie przelewu bankowego.

Kto może pomóc w złożeniu dokumentów o kartę rezydenta?

Ilość wymaganych dokumentów jest duża i często zdarza się, że za pierwszym podejściem nie uda się dopełnić formalności. Najczęściej osoby starające się o status rezydenta zapominają o jednym z dokumentów, przez co muszą umawiać się do urzędu kolejny raz.

Jednak istnieją firmy, które pomagają obcokrajowcom w uzyskaniu karty rezydenta. Na przykład firma WEGA.LYREA świadczy takie usługi. Dopełnia ona formalności w imieniu klienta oraz podpowiada, co jeszcze należy przygotować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas