Artykuł sponsorowany Do czego wykorzystywane jest piaskowanie elementów stalowych?

Do czego wykorzystywane jest piaskowanie elementów stalowych?

Dzięki piaskowaniu powierzchni metalowych można znacząco podnieść ich jakość. Proces ten redukuje uszczerbki, w których może rozwijać się korozja. Nie ma znaczenia to, w jaki sposób powstał uszczerbek – bezpośrednio czy na skutek upływu czasu. Piaskowanie pozwoli zarówno na odświeżenie starych konstrukcji metalowych, jak i zwiększenie odporności nowych elementów.

Na czym polega proces piaskowania?

Wiele konstrukcji stalowych jest obecnie piaskowanych. Procedura ta polega przede wszystkim na oczyszczeniu oraz przekształceniu powierzchni w celu polepszenia jej jakości. Używa się do tego celu materiałów ciernych – takich jak piasek – wyrzucanych pod ciśnieniem sprzężonego powietrza.

Chociaż piaskowanie powierzchni metalowych jest skomplikowanym technologicznie procesem, najprościej jest go porównać do uderzania ziarnami piasku o powierzchnię metalową. Ziarna te, wyrzucone pod odpowiednim ciśnieniem, zdzierają wierzchnią warstewkę materiału, wyrównując jego strukturę i przygotowując do dalszych zabiegów.

Prócz piasku w omawianym procesie stosowane jest szkło, śrut, żużel, a nawet łupiny orzechów. Wszystko zależy przede wszystkim od materiału poddawanego piaskowaniu oraz pożądanego efektu, jaki chcemy uzyskać. Unika się natomiast piasku kwarcowego, który jest szkodliwy i wywołuje choroby pyliczne.

Co daje dobrze przeprowadzone piaskowanie?

Efekt dobrze przeprowadzonego piaskowania przypomina zatem ten, który można uzyskać dzięki tradycyjnemu szlifowaniu. Piaskowanie jest jednak dużo szybsze i dokładniejsze, a uzyskana za jego pomocą powierzchnia – bardziej jednolita. Pozwala to na sprawne wyeliminowanie ryzyka korozji oraz uszkodzeń powstających na skutek rozszerzających się z czasem uszczerbków na powierzchni. Jednym z przedsiębiorstw, które zajmują się piaskowaniem jest firma Abaco.

Powierzchnia metalowa jest po piaskowaniu idealnie przygotowana do tego, by nanieść na nią farbę. Oczywiście po zakończeniu procesu trzeba ją jak najszybciej zabezpieczyć – inaczej nasze starania pójdą na marne i piaskowanie trzeba będzie powtórzyć.

Piaskowanie najczęściej stosuje się na powierzchniach, które mają zostać poddane procesowi malowania proszkowego. Ułatwia to utworzenie jednolitej, dobrze przywierającej i trwałej powierzchni malarskiej. Renowacja elementów stalowych obejmująca piaskowanie i malowanie proszkowe pozwala na uzyskanie elementu o właściwościach nowego przy kosztach znacznie mniejszych niż jego wymiana. Musimy jednak wystrzegać się zakładów, które wykonują te procesy nierzetelnie – warto zatem wcześniej zapoznać się z ofertą wybranej firmy oraz używanym na miejscu sprzętem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas