Artykuł sponsorowany Dlaczego warto zlecić radcy prawnemu prowadzenie procesu sądowego

Dlaczego warto zlecić radcy prawnemu prowadzenie procesu sądowego

Radca prawny może być, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pełnomocnikiem swojego klienta w sprawach sądowych. Wiele osób nie wie, jakie są zalety korzystania z tego rozwiązania - a jest ich naprawdę sporo. Sprawdź, dlaczego warto zlecić radcy prawnemu prowadzenie procesu sądowego.

Radca prawny jako pełnomocnik w sądzie

Radca prawny może być pełnomocnikiem w sądzie dla swojego klienta w dowolnej sprawie. Chociaż są takie sprawy, jak na przykład postępowanie w sprawie spadku, które z reguły nie są skomplikowane, to mimo wszystko osoby, które nie mają czasu stawić się w sądzie w określonym terminie, często decydują się na skorzystanie z usług radcy prawnego. Postępowania cywilne, administracyjne, gospodarcze, czy w sprawach rodzinnych - w każdym tym przypadku radca prawny może reprezentować swojego klienta w sądzie.

Obowiązki i prawa radcy prawnego jako pełnomocnika

Jakie dokładnie są obowiązki i prawa radcy prawnego, który występuje w procesie jako pełnomocnik swojego klienta?  O to zapytaliśmy eksperta z Wojciech Chojnowski, Kancelaria Radcy Prawnego. Do zadań radcy prawnego w podstępowaniu sądowym należy:

  • Reprezentowanie klienta - radca prawny, który staje się pełnomocnikiem swojego klienta, przede wszystkim reprezentuje go i musi działać w jego interesie. Radca prawny może wypowiadać się w imieniu swojego klienta i podejmować za niego decyzje związane z procesem, jednak powinny one być z klientem konsultowane.
  • Wykonywanie czynności związanej z korespondencją sądową - odbieranie pism sądowych, ale także odpowiadanie na nie, składanie pozwów, apelacji, uzupełnianie dokumentacji i wysyłanie zażaleń - z tymi czynnościami musi uporać się radca prawny, które reprezentuje swojego klienta.
  • Branie udziału w sprawie - najważniejszą kwestią jest także to, że radca prawny stawia się na rozprawach w imieniu swojego klienta. W jego imieniu odpowiada na pytania zadawane przez sąd, może także zadawać pytania biegłym, stronom i świadkom.

Praca radcy prawnego nie zawsze kończy się z zakończeniem sprawy. Może on w imieniu klienta wnioskować o apelację, a także czuwać nad wykonaniem wyroku. W sytuacji, kiedy klient radcy prawnego wygrywa sprawę na przykład o odszkodowanie, to radca może przygotować odpowiednie dokumenty, które będą podstawą do wypłacenia pieniędzy lub złożyć wniosek do komornika w celu wyegzekwowania należnych pieniędzy. Jak widać, pomoc radcy prawnego w procesie może okazać się niezastąpiona, jest on odpowiedzialny za wiele spraw i jego obecność może okazać się bardzo korzystna.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas