Materiał Partnera Deszczówka – co z nią zrobić?

Deszczówka – co z nią zrobić?

Podczas ulewnych deszczy właściciele niektórych działek mają problem ze skutecznym odprowadzaniem wody. W rezultacie na terenie posesji powstają duże kałuże, które utrudniają poruszanie się w obrębie domostwa. Wodę deszczową można jednak zagospodarować na wiele sposobów. Jakich? O tym już za chwilę.

Jak magazynować wodę deszczową?

Woda jest niezbędna do życia. Korzystamy z niej na co dzień przy wykonywaniu różnorodnych czynności takich jak pranie, gotowanie czy podlewanie ogrodu. Nierzadko płacimy za to słono, ponieważ Polska nie jest krajem zasobnym w wodę, a my, jako naród, nie nauczyliśmy się jeszcze dostatecznie jej szanować. Woda opadowa nie musi być problemem.

Może wręcz przysporzyć nam oszczędności. Wystarczy, że postawimy na posesji zbiornik na deszczówkę. Najlepiej umieścić go bezpośrednio pod rynną, dzięki czemu będzie on napełniał się szybciej. Możemy też zainwestować w specjalne filtry, które oczyszczą wodę opadową z zanieczyszczeń, choć nie jest to konieczność.

Co z działkami, które ulegają podtopieniom?

Oczywiście rozwiązanie to nie będzie satysfakcjonujące dla osób posiadających działki, które często ulegają podtopieniom w wyniku obfitych opadów. Może być to spowodowane ukształtowaniem terenu, rodzajem gleby czy brakiem odpowiedniego systemu odwadniającego. Woda zalegająca na działce jest wówczas prawdziwym utrapieniem. Można się jej pozbyć, korzystając z pomocy firm świadczących usługi asenizacyjne.

Jak informuje przedstawiciel przedsiębiorstwa Eco Scania – pracownicy podstawią na miejsce zlecenia specjalny pojazd, który odpompuje wodę z gruntu, co przyspieszy osuszanie działki. Jeśli jednak borykamy się z podobnym problemem nie tylko „od święta”, możemy zainwestować w podziemny zbiornik na deszczówkę. Zwykle składa się on z beczek o pojemności nawet do 2000 litrów. Opróżnianie takich zbiorników na wodę opadową również możemy zlecić firmie asenizacyjnej. Na budowę tego typu instalacji nie potrzeba zgody, ale fakt rozpoczęcia prac musimy zgłosić w starostwie adekwatnym do naszego miejsca zamieszkania.

Jak wykorzystać wodę opadową?

Wodę opadową ze zbiorników naziemnych możemy wykorzystać do podlewania ogrodu, zasilania oczka wodnego czy mycia samochodu. To ekologiczny i oszczędny sposób na wykonywanie koniecznych prac domowych. Deszczówka ze zbiorników podziemnych może służyć do prania, czy spłukiwania toalety. Warunkiem jest montaż specjalnego systemu wraz z funkcją oczyszczania, co jest dość kosztownym przedsięwzięciem.

Czy deszczówkę można pić?

Deszczówka nadaje się do spożycia, jednak nie zaleca się wykorzystywania jej w ten sposób. Zanim woda opadowa spłynie do zbiornika, ma kontakt z różnymi powierzchniami, które przyczyniają się do jej zanieczyszczenia. Żaden organ nie kontroluje czystości i jakości takiej wody. Aby mieć pewność, że w deszczówce nie ma żadnych chorobotwórczych mikroorganizmów, musielibyśmy próbkę ze zbiornika oddać do badania do sanepidu. To dość kłopotliwe. Nie warto ryzykować zdrowiem, mając czystą i przebadaną wodę w kranie lub ze studni.

Opracowanie:

Eco Scania Karolina Maciukiewicz

Srebrzyszcze , Kościelna 4

Podziel się