Artykuł sponsorowany Czym się różni adwokat od prawnika?

Czym się różni adwokat od prawnika?

Prawnik czy adwokat? Te słowa w mowie potocznej używane są jako synonimy. Jest to częsty błąd, popełniany przez osoby niezwiązane ze środowiskiem prawniczym. Przeczytaj, jak używać tych nazw poprawnie.

Kim jest prawnik?

Aby zostać prawnikiem, trzeba... ukończyć studia prawnicze. Jest to więc każdy absolwent kierunku związanego z prawem. Może, lecz nie musi mieć żadnego tytułu zawodowego. Prawnik nie musi też pracować w zawodzie powiązanym ze swoim wykształceniem. Każda osoba zajmująca się pracą w wymiarze sprawiedliwości jest więc prawnikiem, ale nie każdy prawnik musi być częścią tego środowiska. Prawnikiem może być kucharz czy ubezpieczyciel - wystarczy, że zdobył on tytuł zawodowy prawnika na studiach wyższych.

Kogo reprezentuje adwokat?

Adwokat jest więc prawnikiem, ponieważ ukończył prawo. Jednak jeszcze przez wiele lat musi odbywać praktyki i zdać trudne egzaminy, aby zdobyć tytuł zawodowy adwokata. Pierwszym krokiem po studiach jest aplikacja adwokacka. Raz w roku komisja kwalifikacyjna daje pozwolenie na przystąpienie do wielogodzinnego egzaminu, którego za pierwszym razem nie zdaje wielu kandydatów. Ci, którym się udało, muszą wpisać się na listę aplikantów i znalezienie patrona, który zechce ich wesprzeć w zdobywaniu tajników tego zawodu. Aplikanci biorą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, muszą też odbyć praktyki w kancelarii, prokuraturze lub sądzie. Trwa to trzy i pół roku, a każdy rok szkoleniowy kończy się kolokwium. Pod koniec tego okresu trzeba podejść do jeszcze jednego egzaminu, składającego się z testu i czasochłonnych zadań praktycznych. Aplikacja jest płatna, a przejście całej tej drogi kosztuje około 20 tysięcy złotych.

Gdy kandydat zostanie adwokatem, czeka go jeszcze wiele pracy, aby założyć własną kancelarię i wyrobić sobie nazwisko, a także zdobyć specjalistyczne doświadczenie. Jednak z tytułem zawodowym, który zdobędzie, może reprezentować swoich klientów w sądzie i urzędach, udzielać porad prawnych, sporządzać opinie itd.

Kiedy do prawnika, a kiedy do adwokata?

Jak wspomniano wyżej, prawnik bez tytułu zawodowego niewiele może pomóc osobie potrzebującej pomocy prawnej. Jeśli był pilnym słuchaczem swoich studiów, powinien wiedzieć, do jakiej kategorii prawa należy dana sprawa, w jakim kodeksie szukać odpowiedzi czy znać podobne casusy. Prawnik powinien też podpowiedzieć do kogo zwrócić się o pomoc i polecić swoich kolegów po fachu z tytułem zawodowym: radcę prawnego, doradcę podatkowego, prokuratora czy właśnie adwokata. Ten ostatni, szczególnie z dużym dorobkiem prawniczym, jak prowadzący Kancelarię Adwokacką Rafał Malinowski z pewnością pomoże nam rozwiązać większość naszych problemów prawnych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy domniemanym sprawcą, czy ofiarą, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który z zaangażowaniem zajmie się naszą sprawą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas