Materiał Partnera Czym się między sobą różni dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja?

Czym się między sobą różni dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja?

Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja to pojęcia, które są często mylone przez osoby, które na co dzień nie mają do czynienia z tym tematem. Ich wspólnym celem jest eliminacja drobnoustrojów i usuwanie szkodników (np. szczurów, pcheł, komarów, karaluchów). Jednak każda z tych czynności dotyczy innej grupy “nieproszonych gości” oraz odmiennych metod działania. Zobaczmy więc, co się dokładnie kryje pod tymi pojęciami.

Co oznacza dezynsekcja?

Dezynsekcja to działania, które mają na celu usunięcie owadów uważanych za szkodliwe, np. pluskwy, prusaki, mrówki, pchły, komary. Pod tym pojęciem mieści się również usuwanie gniazd szerszeni. Firmy zajmujące się dezynsekcją korzystają z metod chemicznych (środków owadobójczych), mechanicznych (np. wyłapywanie szkodników), fizycznych (gorące powietrze, promienie UV).
Gdzie najczęściej wykonuje się dezynsekcję? Problem ze szkodliwymi owadami mają najczęściej lokale gastronomiczne, gospodarstwa rolne, czy też obiekty przemysłowe.

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja polega na usunięciu drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych z miejsc, w których nie powinny być. Do drobnoustrojów zalicza się wirusy, bakterie, grzyby, roztocza. Specjaliści korzystają z różnych środków - promieniowania UV, oprysku lub zamgławienia.
Gdzie najczęściej wykonuje się dezynfekcję? Ta czynność jest niezbędna w szpitalach, firmach zajmujących się przetwórstwem żywności, ale również bywa konieczna w prywatnych domach.

Deratyzacja, czyli odszczurzanie

Deratyzacja to czynność, której celem jest usunięcie gryzoni, np. myszy, kun, szczurów, kretów, nornikowatych. Specjaliści wykorzystują do tego środki chemiczne, fizyczne lub biologiczne. Aby odszczurzanie przebiegło skutecznie, niejednokrotnie jest wymagana profilaktyka.
Gdzie najczęściej wykonuje się deratyzację? Problem z gryzoniami mają dość często lokale gastronomiczne, szpitale, obiekty gospodarcze, ale także prywatne domy lub bloki mieszkalne. Deratyzacja okazuje się pomocna również w przypadku potrzeby ratowania systemów ekologicznych na odległych terenach.

Gdzie zamówić usługę usuwania szkodników?

Dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację wykonują firmy z branży higieny sanitarnej, np. Hanna Mokrzewska Usługi Odkażania, Tępienia Owadów i Odszczurzania Pest And Rat Control. Specjaliści mają niezbędną wiedzę, doświadczenie i umiejętności, aby poradzić sobie nawet z najbardziej uciążliwymi szkodnikami. Do tych zabiegów wymagane są również specjalistyczne środki - takie, które zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas