Materiał Partnera Czym się kierować przy wyborze właściwego rzeczoznawcy i kiedy warto się do niego zgłosić?

Czym się kierować przy wyborze właściwego rzeczoznawcy i kiedy warto się do niego zgłosić?

W procesach sprzedaży, oszacowanie odpowiedniej wartości danej nieruchomości jest jedną z najważniejszych kwestii, bowiem przy ustalaniu właściwej ceny należy wziąć wiele czynników pod uwagę, aby nie była ona zbyt niska ani zbyt wysoka. Taka potrzeba dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. W poniższym artykule podpowiemy, jak znaleźć rzetelnego rzeczoznawcę, który pomoże w kwestii wyceny nieruchomości oraz nakreślimy, kiedy należy skorzystać z tego rodzaju pomocy.

Kiedy warto zgłosić się do rzeczoznawcy?

O jednym z powodów, dla których warto zgłosić się do rzeczoznawcy już wspomnieliśmy, a mianowicie rzecz dotyczy przygotowania danej posiadłości do sprzedaży. Kiedy jeszcze dobrze jest zgłosić się do tego typu specjalisty?

  • W celu ustalenia wysokości opłat w kwestii użytkowania wieczystego

  • Przy ustalaniu opłaty planistycznej związanej z wprowadzaniem zmian do planu miejscowego zagospodarowania terenu

  • W przypadku, gdy nieruchomość jest podmiotem podziału majątku – głównie w sprawach spadkowych czy przy rozwodach

  • W celu ustalenia opłat czy wartości gospodarczych (ustalenie wartości księgowej, amortyzacji środków trwałych, postępowanie w przypadku orzeczenia o upadłości itp.)

  • Gdy staramy się o uzyskanie odszkodowania

  • Gdy staramy się o kredy i chcemy uzyskać wierzytelność.

Czym kierować się przy wyborze dobrego rzeczoznawcy nieruchomości?

Dobry rzeczoznawca nieruchomości musi wykazać się nie lada wiedzą, doświadczeniem oraz umiejętnością syntetyzacji informacji oraz analitycznym myśleniem. Ponadto, taka osoba powinna bezwzględnie przestrzegać zasad etyki zawodowej i uczciwości, a także działać w jak najlepszym interesie klienta. Duże doświadczenie w branży będzie wyjątkowo cenne, bowiem pozwoli to specjaliście od wyceny nieruchomości zebrać dużą bazę danych, a to z kolei umożliwi mu dokładniejsze ustalanie optymalnej ceny. W celu zyskania pewności, iż dany rzeczoznawca to osoba rzetelna, warto sprawdzić, czy dany specjalista należy do Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, a także przejrzeć opinie klientów, które są umieszczane np. na tematycznych forach internetowych. Polecamy skorzystać z usług sprawdzonej firmy Lida PHU należącej do Lidii Borodycz, z siedzibą we Wrocławiu. Firma ta posiada nie tylko wieloletnie doświadczenie w branży i ugruntowaną pozycję na rynku, ale także oferuje kompleksowe, rzetelne usługi wraz z indywidualnym podejściem do klientów. Oferta skierowana jest zarówno do osób prywatnych jak i właścicieli małych i większych przedsiębiorstw.

Podziel się