Materiał Partnera Czym się kierować przy wyborze urny kremacyjnej?

Czym się kierować przy wyborze urny kremacyjnej?

Choć kremacje wciąż nie są w Polsce tak popularne jak tradycyjne pochówki, to z roku na rok wykonuje się ich coraz więcej. Rośnie więc również zapotrzebowanie na urny, w których umieszczane są prochy zmarłego. Na co zwrócić uwagę wybierając urnę kremacyjną? Czy warto zlecić wykonanie jej na zamówienie? Tego wszystkiego dowiesz się po lekturze niniejszego poradnika.

Kształt, rozmiar i materiał - czy mają znaczenie?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, urny kremacyjne dostępne są w bardzo różnorodnych kształtach, rozmiarach i wykonane z różnorodnych surowców. Nie są to surowe metalowe formy, zaprojektowane w duchu minimalizmu (choć i takie rozwiązania można znaleźć). Mnogość dostępnych wariantów może sprawić jednak trudność w wyborze - tym bardziej że i okoliczności nie sprzyjają łatwemu podejmowaniu decyzji.

Jak sugerują pracownicy firmy pogrzebowej „Nekrolog&Ciągło” - rozważając jaki kształt urny będzie odpowiedni można wziąć pod uwagę gust osoby zmarłej, by w ten sposób uczcić jej pamięć. To akcesorium funeralne może mieć formę trumny, lub surowego prostokąta. Znacznie bardziej dostojnie wyglądają jednak okrągłe i obłe (przypominające kształtem serce).

Bez względu na kształt należy wybrać materiał, z jakiego ma być wykonana urna. Najbardziej popularne są te z drewna, metalu lub kamienia. Są jednak dosyć drogie. Poszukując bardziej ekonomicznego rozwiązania, warto wybrać pomiędzy ceramiką a kompozytem (tworzywem sztucznym).
Standardowe urny na prochy osoby mają wielkość w przedziale od 3 do 5 litrów. W razie potrzeby można zdecydować się na większy rozmiar. Należy jednak mieć wówczas na uwadze, że taki produkt będzie wykonywany na zamówienie, a więc jego cena będzie z pewnością wyższa.

Czy urna na zamówienie do dobry pomysł?

Urny wykonywane na zamówienie nie są wyłączne domeną zmarłych osób znanych. Coraz częściej decydują się na nie rodziny, by w sposób wyjątkowy uczcić pamięć brata, ojca czy dziadka, którego nie ma już wśród nich.

Na akcesorium funeralnym można umieścić nie tylko symbole związane z wyznawaną religia. Może być to napis upamiętniający; cytat, który w sposób szczególny oddaje styl życia zmarłego lub z którym się utożsamiał.

Ponadto można zdecydować się na dodatkowe zdobienia urny, które nadadzą jej majestatycznego wyglądu. Herb rodowy, ornamenty roślinne, złote zdobiena - wszystko to może zostać wykonane na życzenie klienta.

Również kształt  urny może być dowolnie modyfikowany, w zależności od oczekiwań. Jeśli standardowe rozmiary i kształty nie spełniają oczekiwań bliskich osoby zmarłej, można je dowolnie modyfikować.

Opracowanie:

Podziel się