Artykuł sponsorowany Czym różni się radca prawny, od adwokata?

Czym różni się radca prawny, od adwokata?

Niewiele osób zna różnicę między adwokatem, a radcą prawnym. Mimo że z roku na rok oba te zawody różnią się od siebie coraz mniej, to jest jeszcze kilka znaczących różnic. Zapoznanie się z tym tematem może pomóc z wyborem pełnomocnika, który pomoże mu skutecznie rozwiązać problemy natury prawnej.

Kim jest adwokat?

 Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, w szczególności udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami w sprawach cywilnych , rodzinnych, spadkowych, gospodarczych, karnych i karnoskarbowych oraz administracyjnych. Uprawnienie do występowania w sprawach karnych w zawodzie adwokata odgrywa istotną rolę. Adwokat uprawniony jest do wykonywaniu zawodu po odbyciu wieloletniego przygotowania w postaci pięcioletnich studiów prawniczych, a następnie trzyletniej aplikacji, która kończy się złożeniem egzaminu zawodowego. Pozytywny wynik egzaminu uprawnia do złożenia wniosku o wpis na listę adwokatów prowadzoną przez właściwą Okręgową Radę Adwokacką.  Informacje o wpisanych na listę adwokatów udostępnione są na stronach internetowych Okręgowych Rad Adwokackich. Adwokat może wykonywać zawód w kancelarii adwokackiej, tak jak adwokat Anna Malinowska, zespole adwokackim lub w spółce. Świadczy on również pomoc prawną z urzędu w okręgu sądu rejonowego, w którym ma siedzibę zawodową, współdziałając w ochronie praw i wolności każdego obywatela. Adwokat zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej w związku z udzielaniem pomocy prawnej, a obowiązek ten nie jest ograniczony w czasie. Prawo o adwokaturze stanowi, iż adwokat nie może wykonywać zawodu, jeśli pozostaje w stosunku pracy.  Dlaczego? Fundamentalne znaczenie dla wykonywania zawodu adwokata ma zasada niezależności, wolności i braku zwierzchnictwa. Wybierając pełnomocnika w osobie adwokata, celem udzielenia pomocy prawnej mogą Państwo liczyć na fachową i kompleksową usługę doświadczonego prawnika. Adwokat wysłucha Państwa problemu, poradzi w jaki sposób wyjść z trudnej sytuacji i pomoże odnaleźć się klientowi w zawiłych prawnych regulacjach.



Kim jest radca prawny?

Radcą prawny może być osoba, która skończyła studia wyższe, prawnicze oraz odbyła trzyletnią aplikację radcowską (trzyletnie zajęcia praktyczne, mające na celu naukę zawodu). Po tym czasie aplikant może podejść do egzaminu, który przeprowadza komisja, powołana przez ministra sprawiedliwości. Zdanie egzaminu zawodowego, umożliwia złożenie wniosku, o wpisanie na listę radców prawnych. W Krajowej Izbie Radców Prawnych oraz w Izbach okręgowych można sprawdzić, czy dana osoba jest wpisana na listę. Pierwszorzędnym zadaniem radcy prawnego jest świadczenie pomocy prawnej, tj. prowadzenie poradni prawnej, sporządzaniu różnego rodzaju pism, reprezentowaniu klientów w sądzie oraz przed organami administracji publicznej, sporządzanie umów, a także sporządzanie opinii prawnych. Od 2015 r. Radca prawny może także reprezentować klientów w sądzie, w sprawach karnych i karnoskarbowych, o ile nie pozostaje w stosunku pracy. Radca może prowadzić własną kancelarię, w różnej formie. Może również pracować na podstawie umowy o pracę. Różnice między zawodem radcy prawnego a adwokata wynikają z odrębnych uregulowań prawnych dotyczących obu zawodów, ich działalności, sposobu funkcjonowania samorządów zawodowych i zasad dotyczących zatrudnienia. Jednak podstawowa różnica jest taka, że radca pracujący na podstawie umowy o prace, nie może uczestniczyć jako pełnomocnik w sprawach karnych oraz karnoskarbowych.

Podstawowa różnica między adwokatem i radcą prawnym

Stopniowe zmiany przepisów prawa, w tym zmiany wprowadzone z dniem 1 lipca 2015r. spowodowały rozszerzenie uprawnień radców prawnych do występowania w sprawach karnych. W praktyce oznacza to, iż radca prawny ma możliwość wyboru profilu swej działalności, czy ma ona obejmować również sprawy karne przy spełnieniu wymogów określonych w przepisach prawa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas