Materiał Partnera Czym różni się dezynfekcja od dezynsekcji?

Czym różni się dezynfekcja od dezynsekcji?

Najczęściej zastanawiamy się nad ich znaczeniem w przypadku problemów ze szkodnikami lub bakteriami i grzybami. Nierzadko jednak terminy te ulegają przeinaczeniu, warto więc wiedzieć, czym konkretnie jest proces dezynfekcji, a czym dezynsekcji. Okazuje się bowiem, że mimo różnicy zaledwie jednej litery w słowie, działania te dotyczą zupełnie innych czynności i są stosowane w różnych od siebie sytuacjach. Czym więc jest dezynfekcja, a czym dezynsekcja?

Dezynfekcja

W wielu przypadkach odkażanie jest konieczne, by móc w jakikolwiek sposób korzystać z danych przedmiotów czy budynku. Dzieje się tak wtedy, gdy materiał zanieczyszczony jest drobnoustrojami, które należy zwalczyć właśnie w procesie dezynfekcji, czyli wyeliminowania form wegetatywnych mikroorganizmów. Bakterie bywają niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, dlatego należy z nimi bezwzględnie walczyć. Zalecane jest używanie w tym celu jedynie specjalistycznych środków, które posiadają profesjonalne firmy zajmujące się dezynfekcją. Wilgotne środowisko, będące jednym z głównych czynników namnażania się szkodliwych drobnoustrojów, może występować w rozmaitych sytuacjach, najczęściej jest to zalana piwnica, zainfekowana studnia czy po prostu miejsce, w którym znajdują się śmieci. Skutecznie przeprowadzony proces dezynfekcji eliminuje jakiekolwiek problemy związane z drobnoustrojami, czyniąc odkażone materiały zdatnymi do użycia i wolnymi od toksycznych bakterii i grzybów. Należy jednak zlecić to zadanie fachowcom – profesjonaliści z firmy Majewski Group – Mateusz Majewski to gwarancja właściwie zrealizowanej usługi. Jeżeli więc dezynfekcja to odkażanie i niszczenie bakterii, grzybów i wirusów, to czym w takim razie zajmuje się dezynsekcja?

Dezynsekcja       

Jedna litera w wyrazie może mieć ogromne znaczenie, co widać na przykładzie właśnie dezynsekcji. Różni się ona od dezynfekcji diametralnie i obejmuje zupełnie inny zakres działalności. Dotyczy bowiem szkodliwych owadów – karaczanów, prusaków, pająków, os, mrówek, pcheł, moli i wielu innych, które – jeśli występują w budynku mieszkalnym – należy bezwzględnie wyeliminować z przyczyn sanitarnych. Są one również szkodliwe gospodarczo, występują w przemyśle rolniczym, atakując wszelkie płody rolne lub silosy. W celu skutecznej dezynsekcji przeprowadza się szereg działań, mających na celu kompletne pozbycie się szkodliwych stawonogów. W zależności od wybranej przez specjalistę metody, dezynsekcja może mieć charakter mechaniczny, chemiczny oraz biologiczny. Powinna też być powtarzana – jednorazowe działanie może być nieskuteczne i prowadzić do nawrotu plagi. Jak się więc okazuje, dezynfekcja kompletnie różni się od dezynsekcji. Proces odkażania w przypadku bakterii, grzybów oraz wirusów nie jest tożsamy z usuwaniem szkodliwych owadów. W obu przypadkach należy jednak pamiętać o wynajęciu specjalistycznej firmy, która skutecznie uwolni nas od problemów związanych właśnie z dezynfekcją czy dezynsekcją.

Podziel się