Artykuł sponsorowany Czym jest upadłość konsumencka?

Czym jest upadłość konsumencka?

W myśl przepisów, wszystkie osoby  nie prowadzące  działalności gospodarczej  które nie są w stanie spłacać wszystkich swoich długów mogą skorzystać z przywileju upadłości konsumenckiej składając odpowiednio przygotowany wniosek do sadu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Sąd rozpatrzy wniosek i w zależności od sytuacji dłużnika i okoliczności powodujących niewypłacalność dłużnika wyda stosowne postanowienie. Zobowiązania dłużnika konsumenta mogą zostać rozłożone na dogodne raty, umorzone częściowo lub umorzone całkowicie, może się również zdarzyć, iż sąd oddali wniosek o upadłość konsumencką w przypadku zaistnienia okoliczności za tym przemawiających czyli np. w sytuacji gdy dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności wskutek umyślny lub rażącego niedbalstwa.

Upadłość konsumencka – na czym polega?

Wszelkie regulacje prawne dotyczące przeprowadzenia upadłości konsumenckiej zostały określone w ustawie z 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe ( art.491). Ogłoszenie upadłości konsumenckiej umożliwia obniżenie wysokości zadłużenia, jeśli dana osoba nie jest już w stanie spłacać zaciągniętych zobowiązań. Trzeba jednak pamiętać, że aby ogłosić upadłość konsumencką, dłużnik musi przedstawić cały swój majątek oraz wszelkie ciążące na nim zobowiązania. W przypadku posiadania majątku przez dłużnika należy się liczyć z faktem, iż w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej zobowiązania dłużnika będą pokrywane z masy upadłości (majątku dłużnika) w trakcie prowadzonego postępowania przez syndyka.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat przeprowadzenia procesu ogłoszenia upadłości konsumenckiej lub jesteś już zdecydowany na skorzystanie z tego rozwiązania, warto jest zasięgnąć porad od profesjonalistów. Prawnicy z kancelarii prawnej OMEGA w Opolu specjalizują się w prowadzeniu spraw z zakresu upadłości konsumenckiej. Skutecznie pomagają swoim klientom w dopełnieniu wszelkich formalności i przejściu całego procesu upadłościowego.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani gospodarstwa rolnego. Jeśli z niezawinionej przyczyny nie mogą one spłacać swoich długów, raz na 10 lat mają prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Warto pamiętać o tym, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może zgłosić nie tylko osoba zadłużona, ale także jej wierzyciel.

Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej zadłużony traci możliwość swobodnego zarządzania majątkiem, bowiem staje się on tzw. masą upadłościową. Zarządzaniem masą upadłościową zajmuje się syndyk – sprzedaje go i przekazuje środki wierzycielom. O tym, które elementy majątku dłużnika wejdą w skład masy upadłościowej decyduje sąd. W upadłości konsumenckiej kładzie się duży nacisk na zadbanie o dobro dłużnika, dlatego często zdarza się, że sąd nie pozwala na odebranie np. domu na poczet spłaty długów, ponieważ stanowiłoby to zbyt duże obciążenie dla osoby ogłaszającej upadłość.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas