Materiał Partnera Czym jest hot-stamping i gdzie znajduje zastosowanie?

Czym jest hot-stamping i gdzie znajduje zastosowanie?

Różnego rodzaju druki reklamowe to podstawa funkcjonowania każdej firmy, niezależnie od profilu jej działalności. Służą bowiem nie tylko promowaniu jej wśród potencjalnych klientów, ale też budowaniu tożsamości oraz wizerunku przedsiębiorstwa. Rozwój technologii i technik poligraficznych pozwala na tworzenie coraz lepszych i ciekawszych materiałów. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest hot-stamping.

Na czym polega hot-stamping

Hot-stamping, znany również jako hot-print czy też po polsku jako termodruk to technika druku wykorzystująca folię hot-stamping i matryce wypukłe wykonane z materiału przewodzącego ciepło. Wykorzystywany tu materiał, czyli folia do hotprintu składa się z kilku warstw. Fizycznym nośnikiem dla pozostałych warstw jest warstwa poliestrowa PET i to od jej jakości zależy, czy folia może zostać prawidłowo nawinięta na rolki i równo się prowadzi na maszynach do hot-stampingu. Warstwa rozdzielająca wykonana jest z silikonu lub termotopliwego wosku i pozwala na oderwanie nośnika od pozostałych warstw w trakcie procesu termodruku. Warstwa lakieru chroni nadruk oraz nadaje folii połysk i barwę. Za metaliczny połysk odpowiadać może warstwa aluminium. Ostatnia warstwa to warstwa klejowa umożliwiająca aplikację na dużych płaszczyznach. Ona też decyduje o tym, na jakim podłożu folia może zostać użyta; np. na papierze, tworzywie sztucznym, drewnie, powierzchniach lakierowanych czy skórzanych.

W procesie hot-stampingu matryca podgrzewana jest do temperatury sięgającej 100 stopni Celsjusza. Gdy zetknie się z folią PET, rozgrzaniu ulega warstwa klejowa, a klej aktywizuje się wyznaczonych miejscach i wraz z odpowiednimi fragmentami warstw lakieru i aluminium pozostaje na podłożu drukowym, na którym przeprowadzany jest hot-stamping. Wyróżniamy przy tym trzy rodzaje maszyn stosowanych do aplikacji folii do termodruku: urządzenia płaskie, cylindryczne oraz rotacyjne. Każdy z nich wymaga zastosowania innej temperatury pracy przy użyciu tej samej folii. Najlepsze efekty przetłaczania przy najniższej temperaturze zapewniają maszyny płaskie. Najwyższą wydajność natomiast oferują maszyny rotacyjne.

Uszlachetnianie druków reklamowych

Technika termodruku wykorzystywana jest do uszlachetniania druku, znakowania i zabezpieczania druku, a także do ozdabiania przedmiotów. Jak już wspomnieliśmy, może być stosowana na papierze, tworzywach sztucznych, drewnie i wielu innych. Różnorodność folii hot-stamping również wpływa pozytywnie na zakres jej użycia. Wyróżnić możemy tu folie metaliczne (matowe i błyszczące), folie pigmentowe (z pełnym kryciem), folie perłowe (kolorowe, często o dużej transparentności), a także folie dyfrakcyjne stanowiące szczególną odmianę folii metalicznych – mogą posiadać jednolicie mieniącą się powierzchnię lub zawierać wzory holograficzne.

Hot-stamping doskonale sprawdza się na gruncie reklamy. Ma go w swojej ofercie firma Eurodruk, specjalizująca się w druku materiałów promocyjnych. Termodruk możemy skutecznie wykorzystać do ozdabiania katalogów produktowych, gazetek reklamowych, kalendarzy reklamowych, papierów i teczek firmowych, a także do ozdabiania opakowań różnego rodzaju. Wykorzystując tę technikę, możemy liczyć na trwały i estetyczny efekt wytłoczenia, co korzystnie wpłynie na wizerunek firmy, która postrzegana będzie jako profesjonalna.

Opracowanie:

Euro-Druk Drukarnia Paweł Stec

Kruśliwiec 16 , Kruśliwiec 16

Podziel się