Artykuł sponsorowany Czym jest depozyt notarialny i jak on działa?

Czym jest depozyt notarialny i jak on działa?

Kancelarie notarialne przyjmują na przechowanie dokumenty. W przypadku przechowywania pieniędzy oraz papierów wartościowych mowa zaś o tzw. depozycie notarialnym. Szczególnie rozwiązanie to jest rekomendowane przy zabezpieczaniu umów przedwstępnych. Kiedy jeszcze można wykorzystać depozyt notarialny i w jaki sposób on działa?

Czym jest depozyt notarialny?

Depozyt notarialny to sposób na skuteczne zabezpieczenie różnego rodzaju transakcji np. umów sprzedaży nieruchomości. Kwestie z nim związane są regulowane ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie, a art. 108 stanowi, iż notariusz w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością ma prawo przyjąć na przechowanie, w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu lub jej następcy prawnemu, papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej.

Obecnie depozyt notarialny jest coraz chętniej wykorzystywany. Jest to alternatywne rozwiązanie dla zabezpieczenia umów w formie podpisywanych oświadczeń o dobrowolnym poddaniu się egzekucji co do zapłaty ceny. Te, by gwarantowały takie samo bezpieczeństwo, jakie zapewnia depozyt, muszą być sporządzane w formie aktu notarialnego.

Jak działa depozyt notarialny?

Wpłacanie pieniędzy do depozytu notarialnego jest proste. Polega to na przekazaniu notariuszowi określonej kwoty, która jest księgowana na koncie depozytowym notariusza. Jest to specjalnie przez niego prowadzone konto bankowe, gwarantujące pełne bezpieczeństwo dla przechowywanych pieniędzy.

Istotnym elementem depozytu jest sporządzenie protokołu, w którym osoba składająca pieniądze dokładnie określa warunki dotyczące ich wypłaty. Najczęściej określa się, iż mogą być one wypłacone sprzedającemu, który został opisany w przedwstępnej umowie sprzedaży. Wydanie może nastąpić po sfinalizowaniu umowy. W przypadku nieruchomości bezpieczniejsze jest jednak wyznaczanie czasu po wydaniu nieruchomości. Samo podpisanie właściwej umowy sprzedaży nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa transakcji. O szczegóły dotyczące depozytu notarialnego warto pytać zaś notariuszy z Kancelarii Notarialnej Grzybczyk/Jonderko, która działa w Rybniku.

Kiedy stosuje się depozyt notarialny?

Depozyt notarialny najczęściej dotyczy zawierania umów sprzedaży, gdy zapłata ceny ma nastąpić ze środków własnych nabywcy. Sprzedający dzięki temu zabezpiecza swoje interesy, mając pewność, że kupujący posiada wystarczające środki do sfinalizowania umowy. Pieniądze przekazywane w depozyt są zatem formą zobowiązania do zapłaty jednej strony na rzecz drugiej. W większości przypadków zobowiązaniem tym jest wspomniane już przedwstępna umowa sprzedaży. Może ona dotyczyć zarówno ruchomość w tym cennych przedmiotów, jak i też nieruchomości. Czy jednak tylko wtedy stosowany jest depozyt notarialny?

Jest on też popularny przy spłatach i dopłatach przy podziale majątku wspólnego po rozwodzie, a także przy znoszeniu współwłasności.

Dlaczego warto wykorzystywać depozyt notarialny?

Depozyt notarialny jest przede wszystkim formą zabezpieczenia interesów obu stron określonej umowy. W przypadku obrotu nieruchomościami zapewnia on niezbędne bezpieczeństwo, na którym zależy nabywcy oraz sprzedającemu, zwłaszcza jeśli mowa o lokalach mieszkalnych dopiero budowanych. Tak jak już wspomniano, złożenie depozytu notarialnego określonego w umowie jest również potwierdzeniem tego, że nabywca ma wystarczające środku do zrealizowania zakupu. Druga strona zaś nie musi wpłacać ustalonej ceny na rachunek bankowy sprzedającego przed zawarciem właściwej umowy. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie środków pieniężnych właśnie notariuszowi.

Dużą zaletą depozytu notarialnego jest także to, iż suma pieniędzy wskazana w umowie przedwstępnej i przekazana do przechowania, zostanie wypłacona tylko uprawnionemu do tego podmiotowi, który spełni określone w protokole warunki. W przypadku braku zawarcia umowy pieniądze wracają do osoby, która je wpłaciła do depozytu notarialnego. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas