Artykuł sponsorowany Czym dokładnie jest upadłość konsumencka?

Czym dokładnie jest upadłość konsumencka?

Coraz więcej osób decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nagła zmiana sytuacji zawodowej, nierozsądne gospodarowanie budżetem, a także bolesne rozwody – to tylko niektóre z powodów, dla których się zadłużamy tak bardzo, że nie jesteśmy w stanie spłacić swoich zobowiązań. Co to dokładnie oznacza, jakie są zalety i konsekwencje jej ogłoszenia? Zapraszam do lektury.

Czy upadłość konsumencka to ucieczka przed odpowiedzialnością?

Jest to postępowanie sądowe, które dotyczy tylko osób fizycznych, nieprowadzących jednoosobowej działalności gospodarczej. Jej głównym zadaniem jest częściowe lub całkowite oddłużenie, jeśli konsument nie jest w stanie poradzić sobie ze spłatą. Wiele osób myli się, myśląc, że wystarczy złożyć wniosek o upadłość, a długi zostaną umorzone bez żadnych konsekwencji. Sytuacja nie wygląda tak różowo, ponieważ najczęściej nie jesteśmy w aż tak krytycznej sytuacji.

Możemy spodziewać się, że sąd zasądzi obowiązek częściowej spłaty zadłużenia. Jeśli tylko okaże się to możliwe- taki obowiązek zostanie nam nałożony. Nie jest to więc sposób na uniknięcie odpowiedzialności za nierozsądne wybory konsumenckie.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Każdy, kto wykaże, że jest niewypłacalny. To oznacza, że nie jest w stanie przy obecnych zarobkach spłacić swoich zaległych zobowiązań i równocześnie się utrzymać. Musi przy tym wykazać, że zadłużenie i jego obecna trudna sytuacja finansowa nie powstała z powodu zaniedbań i przemyślanych działań do tego dążących, a z przyczyn losowych. Nie każdy wniosek jest rozpatrzony pozytywnie, statystyki pokazują, że średnio co druga osoba wnioskująca o ogłoszenie upadłości, rzeczywiście tego dokonała.

Konsekwencje ogłoszenia upadłości

Nie jest tak, że można beztrosko udać się po rozgrzeszenie do sądu i uzyskać status nowo narodzonego w świecie materialnym. Konsekwencje podjęcia takich decyzji są bardzo poważne. Po pierwsze – sąd może zdecydować o tym, jaką część długu jednak ów obywatel musi spłacić i układa cały plan spłat, do przestrzegania którego należy się zobowiązać.

Co więcej, całe mienie konsumenta wnioskującego o upadłość jest sprzedawane. Jeśli posiada nieruchomości – część z pieniędzy uzyskanej ze spłaty zostanie mu przekazana na poczet utrzymania. Odbierane są także niektóre ruchomości jak samochód, wartościowe sprzęty itp. Traci on całe prawo do zarządzania swoim majątkiem, który przyjmuje formę tak zwanej masy upadłościowej na rzecz syndyka upadłościowego. Przeznacza się ją na pokrycie kosztów postępowania sądowego oraz spłatę długów.

Jeśli zaś okaże się, że obywatel bez konkretnych powodów porzucił pracę zarobkową, może zostać przeprowadzone umorzenie postępowania sądowego o ogłoszenie upadłości, co skutkuje dożywotnim brakiem możliwości oddłużenia.

Coraz więcej osób chętnych do ogłoszenia upadłości zgłasza się do specjalistów o pomoc w napisaniu wniosku i wyjaśnienie wszelkich niejasności. Reprezentacją w sądzie, pismami procesowymi i poradami prawnymi zajmuje się Kancelaria Adwokacka Adwokat Kinga Ćwiklińska, mająca siedzibę w Warszawie. Oferuje kompleksową obsługę prawną klientów indywidualnych i biznesowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas