Materiał Partnera Czym charakteryzuje się prywatna ochrona osób?

Czym charakteryzuje się prywatna ochrona osób?

Zadaniem ochroniarza, który sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem zdrowia oraz życia wyznaczonej osoby jest przede wszystkim prewencja. W tym zawodzie nie wystarczy jedynie dobra sprawność fizyczna. W związku z tym, że tego rodzaju ochrona może przybierać różne formy, a także rozciągać się na odmienne dziedziny życia VIP-a, istotną rolę odgrywa między innym przeszkolenie medyczne lub umiejętność kamuflażu.

Cechy prywatnego ochroniarza

Wiele osób kojarzy ochronę osobistą z aktywnym działaniem osoby pełniącej funkcję ochrony innych podmiotów w sytuacjach zagrożenia. Oczywiście wysoka sprawność fizyczna oraz znajomość technik samoobrony ma duże znaczenie, jednakże w tego rodzaju pracy znacznie większą wagę ma umiejętność zapobiegania takim okolicznościom. W związku z tym od funkcjonariusza ochrony osobistej wymaga się również kompetencji w zakresie przewidywania, planowania, czujności oraz refleksu. Ponadto wszelkie zaistniałe konflikty powinien potrafić rozwiązywać za pomocą sprawnej komunikacji, aby użycie siły było ostatecznością. W niektórych sytuacjach bardzo ważna jest także zasada wtopienia się w tłum, dlatego między innymi w firmie ochroniarskiej Grupa Ochrony Partner, pracownicy mogą dostosować swój ubiór do okoliczności. Nie bez znaczenia pozostaje także umiejętność opanowywania emocji oraz konsekwencja w prowadzonych działaniach.

Rodzaje ochrony osobistej

Istnieją dwa podstawie podziały w tym zakresie pełnionych usług: ochrona doraźna i nieprzerwana, jak również bezpośrednia oraz pośrednia. W pierwszym przypadku bierze się pod uwagę czas, jaki pracownicy spędzają w pobliżu osoby. Nieprzerwana polega na ciągłym nadzorowaniu jej bezpieczeństwa, niezależnie od miejsca przebywania. Doraźna natomiast ma miejsce wyłącznie w wyznaczonych oraz umówionych wcześniej ze zleceniodawcą godzinach lub dniach, na przykład przy okazji określonych ważnych wydarzeń.

Kryterium drugiego rozróżnienia stanowi zaś sposób wykonywania obowiązków. W sytuacji bezpośredniej ochrony personalnej ochroniarze znajdują się w lokalizacji wraz z osobą chronioną. Mogą patrolować wejścia do budynku, w którym się znajduje i mają prawo do legitymowania osób próbujących dostać się do środka lub ujęcia tych, którzy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa, a w skrajnych sytuacjach nawet stosowania środków przymusu. W przypadku ochrony pośredniej kontrolowanie sytuacji odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, na przykład popularnych obecnie dronów lub klasycznych systemów monitoringu.

Okoliczności ochrony VIP

Wynajęcie usług w zakresie prywatnej ochrony osób może mieć bardzo zróżnicowanych charakter. Ma na celu nie tylko ochronę życia oraz zdrowia przed potencjalnym atakiem, ale także zapewnienie spokoju, prywatności. Dzięki przeszkoleniu w ramach pierwszej pomocy pracownicy są w stanie zapewnić przedmedyczne wsparcie w razie problemów zdrowotnych. Ich zadanie polega często na zapobieganiu wyciekowi tajnych informacji klienta. W związku z tym ochroniarz nie tylko znajduje się w pobliżu osoby między innymi w trakcie wakacyjnych wyjazdów, spotkań biznesowych lub autorskich, ale także zajmuje się planowaniem tras przejazdu, przygotowaniem lokalizacji docelowej bądź organizacją akcji ewakuacyjnej.

Opracowanie:

Grupa Ochrony Partner

Kielce , Jagiellońska 74 lok. 230

Podziel się