Artykuł sponsorowany Czy można zrzec się spadku?

Czy można zrzec się spadku?

Czy istnieje możliwość zrzeczenia się spadku? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wiele osób, które nie wiedzą, co konkretnie wchodzi w skład majątku spadkodawcy. Należy pamiętać, że wraz z dobrami materialnymi można odziedziczyć również czyjeś długi. W niektórych przypadkach wartość długów znacznie przewyższa otrzymaną kwotę. Czy można zrzec się spadku? Jeśli tak, na czym to polega?

 

Czy zrzeczenie się spadku jest możliwe?

W pewnych przypadkach przyjęcie spadku oznacza problemy finansowe. Można wskazać wiele osób, które z różnych powodów nie chcą być uwzględnione w testamencie spadkodawcy. Jak się okazuje, istnieje możliwość zrzeczenia się spadku. Jednak nie należy tego mylić z odrzuceniem spadku. Zrzeczenie się spadku polega na zawarciu umowy w formie aktu notarialnego z przyszłym spadkodawcą. W tym celu strony porozumienia powinny skorzystać z usług specjalisty, np. doświadczonego notariusza z woj. pomorskiego.

Według obowiązujących przepisów prawnych do zrzeczenia się spadku może dojść wyłącznie za życia spadkodawcy. Osoba zrzekająca się spadku zostanie prawnie wyłączona z grona spadkobierców. Natomiast odrzucenie spadku występuje po śmierci spadkodawcy. Są to odmienne instytucje, które prowadzą do uzyskania innych konsekwencji. Zrzeczenie się spadku jest możliwe, jeżeli obie strony wyraziły na to zgodę. Rozwiązanie pozwala uniknąć konfliktów w rodzinie spowodowanych postanowieniami spadkodawcy.

 

Konsekwencje zrzeczenia się spadku

Główną, ale nie jedyną konsekwencją zrzeczenia się spadku jest wyłączenie z kręgu spadkobierców. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że taka decyzja oznacza również pozbawienie spadku zstępnych osoby zrzekającej się. Mimo to w umowie można dokładnie określić, kto zostaje wyłączony z dziedziczenia. Co ważne, zrzeczenie się spadku automatycznie odbiera prawo do zachowku. Należy pamiętać, że umowa zostanie uznana za ważną tylko wtedy, gdy przyjmie formę aktu notarialnego.

Strony umowy powinny udać się do profesjonalistów, np. do pracowników kancelarii notarialnej Anny Kużelewskiej w Gdyni, aby ich działania przyniosły oczekiwany efekt. Notariusz zadba o bezpieczeństwo klientów, tłumacząc konsekwencje prawne związane z podpisaniem sporządzonej umowy. Specjaliści zauważają, że zrzeczenie się spadku jest możliwe wyłącznie w przypadku spadkobierców ustawowych. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli spadkodawca powoła daną osobę w testamencie, będzie mogła ona dziedziczyć jako spadkobierca testamentowy. Przed podjęciem decyzji o zrzeczeniu się spadku należy przeanalizować, jakie będą tego skutki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas