Artykuł sponsorowany Czy fotografowanie zwierząt jest trudne?

Czy fotografowanie zwierząt jest trudne?

Fotografowanie zwierząt nie jest prostym zadaniem. Zwierzę nie jest obiektem, który na zawołanie odpowiednio się ustawi i poczeka, aż wybierzemy odpowiedni kadr. Zwierzę jest żywe, porusza się i nie ma pojęcia o tym, co robimy. Ale wykonywanie zdjęć zwierząt – domowych czy dzikich w ich naturalnym środowisku jest fascynujące. Możemy poczuć się nawet jak agent do zadań specjalnych, jak 007 czy Indiana Jones. Przecież odkrywamy w ten sposób tajemnice z życia naszych braci mniejszych, utrwalamy je na zawsze.  Przy pomocy kilku sztuczek, a także odpowiednich ustawień aparatu możemy zrobić wspaniałe zdjęcia.

Jak sfotografować domowe zwierzęta?

Fotografia zwierząt wymaga wiele cierpliwości i przede wszystkim bycia w gotowości na wyjątkową chwilę. Jest to odpowiedni moment, który wymaga wciśnięcia spustu migawki. Pomocny będzie właściciel lub trener. To oni bowiem potrafią skupić uwagę zwierzęcia. Taką osobę należy ustawić blisko siebie, by odpowiednio kierowała wzrokiem pupila. Jeśli robimy zdjęcia naszemu własnemu zwierzęciu wykorzystujmy jego zabawki, najlepiej te, które piszczą. Pomocne są także odpowiednie aplikacje, które udają dźwięki zabawek i zwierząt. Można wykorzystać na przykład Human to Cat Translator. Aby zdjęcie było udane, zwierzę powinno spojrzeć w obiektyw.

Jak najlepiej się ustawić?

Zawsze fotografujemy z poziomu zwierzęcia.  Często oznacza to leżenie na ziemi. Dzięki temu mamy w zanadrzu dużo ciekawszą perspektywę, która ukazuje osobowość fotografowanego zwierzęcia, a także otoczenie takie, jakie widzi zwierzę. Mamy też lepszy kontakt z modelem, wywołujemy u niego zaciekawienie. Pomocne są tak zwane odchylane ekrany. Należy też stosować obiektyw szerokokątny, który doda dynamiki i odpowiedniego kontekstu. Ustawiamy płytką głębię ostrości. To wyjmie pupila z ładnie rozmytego tła. Taki efekt uzyskamy przy użyciu dłuższego, ale jasnego obiektywu minimum 50 mm i światło z przesłoną f/2.8.

Odpowiednie oświetlenie

Najbardziej korzystne jest w tym przypadku naturalne światło. Dobrym pomysłem jest więc udanie się z pupilem na spacer. W domu można fotografować go niedaleko dużego okna. Lampy błyskowej nie kierujemy bezpośrednio na zwierzę. Światło odbijamy od ściany, sufitu. Można skorzystać też z niewielkiego softboxu.

Zdjęcia w ruchu

Uchwycenie zwierząt w naturalnym ruchu to nie jest prosty temat. Zwierzę jednak zazwyczaj znajduje się w ruchu i ten ruch należy w jakiś sposób opanować. Trudno jest sfotografować psa, który akurat skacze do piłeczki. Ale od czego mamy aparat? Ustawiamy krótki czas migawki. On zamrozi ruch - 1/200 sekundy, 1/500, 1/1000. W takiej sytuacji musi być bardzo dużo światła. Dlatego zdjęcia robimy w plenerze w słoneczny dzień. Dobrze mieć aparat z szybkim autofocusem, wtedy wystarczy podążać za pupilem i robić zdjęcia.

Fotografia dzikich zwierząt

Fotografia dzikiej przyrody nie jest dziedziną tylko dla zawodowców. Amatorzy też potrafią zrobić wspaniałe zdjęcia, zwłaszcza, gdy stosujemy dłuższe obiektywy - 600 mm i więcej. Dzięki nim możemy robić zdjęcia z odpowiedniej odległości, by nie płoszyć zwierząt. Warto poznać obyczaje fotografowanego obiektu i wybrać się na łowy z aparatem w słoneczny dzień.

- Zwierzęta zawsze fascynowały człowieka. Robienie im zdjęć to naprawdę niezwykłe zajęcie, które daje wiele satysfakcji z udanych efektów - twierdzą specjaliści ze Studia fotograficznego FOTO MOLLY w Kielcach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas