Artykuł sponsorowany Co zrobić z niechcianym spadkiem? Poradnik

Co zrobić z niechcianym spadkiem? Poradnik

Spadek po kimś bliskim to nie zawsze niespodziewany zastrzyk gotówki. Musimy pamiętać, że dziedziczymy nie tylko zgromadzone oszczędności, ale także długi. Co zrobić, gdy jesteśmy spadkobiercą dłużnika? W jakich sytuacjach warto odmówić przyjęcia spadku? Z czym wiąże się podjęcie takiej decyzji i jak wygląda procedura zrzeczenia się dziedziczonego majątku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule.

Pół roku, by podjąć decyzję

Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, to spadek jest przekazywany osobom, które dziedziczą po nim majątek zgodnie z ogólnymi przepisami. W pierwszej kolejności prawo do spadku mają więc małżonkowie i dzieci zmarłego. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcą przyjąć spadku, mają prawo się go zrzec. Termin, jaki ustawodawca przewidział na podjęcie tej decyzji, to pół roku. A więc sporo czasu na rozważenie rozmaitych rozwiązań. Dlatego, kiedy mamy problem z kłopotliwym spadkiem, warto zgłosić się do adwokata, który poradzi nam, jakie rozwiązanie tej sytuacji będzie najkorzystniejsze. Adwokatem z dużym doświadczeniem w prawie spadkowym jest mecenas Barcikowska Magdalena, która prowadzi własną Kancelarię Adwokacką. Możemy się do niej zgłosić z każdymi wątpliwościami dotyczącymi spadku. Reprezentuje ona swoich klientów w sprawach o dział spadku, o odpowiedzialność za długi spadkowe, o przyjęcie lub odrzucenie spadku, a także o stwierdzenie nieważności testamentu. To doświadczony prawnik, który wyjaśni nam wszystkie zawiłości związane z procesem dziedziczenia w Polsce.

Co się stanie kiedy odrzucimy spadek?

Odrzucenie spadku działa całościowo – nie możemy sobie wybrać, które elementy majątku chcemy przyjąć, a którego przyjąć nie chcemy. Dlatego, odrzucając spadek ze względu na zadłużenie, możemy stracić też bardzo wiele cennych przedmiotów należących wcześniej do bliskiego nam zmarłego. Miejsce spadkobiercy, który odrzucił spadek, zajmują osoby następne w kolejności do dziedziczenia. To dlatego odrzucenie spadku nie jest wcale prostym sposobem na pozbycie się długów po nieboszczyku. Kiedy my odrzucimy spadek, przejdzie on na nasze dzieci, które będą musiały przejść taką samą procedurę – i tak kolejno, aż nie wyczerpie się lista ustawowych spadkobierców. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej będzie przyjąć spadek i postarać się o umorzenie chociaż części długów po zmarłym. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składamy w sądzie rejonowym lub u notariusza. Opłata za jego złożenie wynosi 50 złotych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas