Artykuł sponsorowany Co znajduje się w składzie ekologicznych środków czystości?

Co znajduje się w składzie ekologicznych środków czystości?

Aby móc powiedzieć, że dokonało się świadomego zakupu, trzeba znać skład produktu, który się nabyło. W szczególności dotyczy to środków czystości, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Dzięki rosnącej konkurencji na rynku są one coraz bardziej przystępne cenowo – zatem warto wiedzieć, co zawierają w sobie prawdziwie ekologiczne produkty, aby nie zwiodło nas ładne opakowanie.

Im krótszy skład, tym lepiej

Produkty ekologiczne charakteryzuje przede wszystkim krótka lista substancji, które wchodzą w ich skład. Zauważyć to można na przykładzie artykułów spożywczych, na których etykietach, zamiast całej tablicy Mendelejewa, znaleźć możemy krótką i łatwą do zrozumienia listę. Podobnie jest w przypadku środków czystości - ze względu na swoje właściwości są one polecane przez dermatologów dla alergików. Właściwości te zazwyczaj potwierdzane są badaniami i odpowiednim atestem, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy kupowany przez nas produkt go ma. Choć ich skład może różnić się w zależności od tego, do jakich powierzchni mają być stosowane oraz jakie rodzaje brudu mają usuwać, to działają na podobnej zasadzie. Zawierać muszą część hydrofobową, która odpycha cząsteczki wody oraz hydrofilową łączącą się z nimi. Nieczystości odrywane są od czyszczonej powierzchni poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego wody.

Ocet

Jednym ze składników, który często występuje w ekologicznych środkach czystości, jest kwas octowy, nazywany także kwasem etanowym, octem spirytusowym lub po prostu octem. Ma on działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, dlatego używa się go w preparatach do czyszczenia powierzchni mających kontakt z żywnością. 

Przedstawiciel firmy Aquafor mówi także: Ocet potrafi neutralizować przykre zapachy (na przykład w lodówce). Znaleźć go można także w środkach nabłyszczających do zmywarek oraz naturalnych wybielaczach do tkanin. Wydziela on niestety drażniący zapach, który jednak zazwyczaj zneutralizowany jest za pomocą olejków eterycznych.

Soda oczyszczona

O mocy czyszczącej sody krążą legendy i kryje się w nich dużo prawdy, dlatego używana jest na szeroką skalę w produktach z zakresu chemii gospodarczej. Na ich etykietach występuje zazwyczaj pod nazwą chlorek sodu. Podobnie jak ocet wybiela czyszczone powierzchnie - jest także doskonałym odtłuszczaczem, co sprawia, że stosuje się ją w ekopłynach do naczyń, ekoproszkach czy uniwersalnych ekologicznych środkach czystości. Ponadto charakteryzuje się ona nietoksycznym działaniem, a także zapobiega rdzewieniu metali oraz pochłania przykre zapachy. Wykorzystuje się ją m.in. do usuwania plam z krwi czy wina oraz czyszczenia srebrnej biżuterii.

Boraks – tetraboran sodu

W naturalnym środowisku boraks występuje w postaci kryształów. Świetnie usuwa zabrudzenia i neutralizuje nieprzyjemne zapachy, dlatego stosuje się go przede wszystkim w preparatach do czyszczenia muszli klozetowej. Jako że wykazuje on także działanie antywirusowe, wykorzystany jest w środkach dezynfekujących, które mogą się okazać szczególnie przydatne w dobie pandemii Covid-19. 

Oprócz wyżej wymienionych składników w ekologicznych środkach czystości stosuje się także szare mydło, kwasek cytrynowy czy wspomniane olejki eteryczne. Wszystkie one są bezpieczne dla środowiska i w pełni biodegradowalne, co powinno zainteresować każdego, dbającego o florę i faunę naszej planety. Zatem warto poświęcić kilka minut podczas zakupów, aby przyjrzeć się składowi środków czystości, niesie to za sobą szereg korzyści zdrowotnych, finansowych i środowiskowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas