Artykuł sponsorowany Co zaliczamy do podstawowych czynności notarialnych?

Co zaliczamy do podstawowych czynności notarialnych?

Notariusz jest osobą zaufania publicznego, a podejmowane przez niego działania są rozumiane jako przeprowadzane w imieniu państwa. Dokumenty, które sporządza, uznaje się za wiążące i posiadające moc prawną. Umowy podpisywane w obecności notariusza chronią interesy stron i ograniczają spory sądowe. Poznaj podstawowe czynności notarialne i zobacz, kiedy warto skorzystać z jego pomocy.

Czynności notarialne – co do nich należy?

Czynności notarialne to działania, dzięki którym ustala się status prawny konkretnej sytuacji. Może to być zarówno podpisanie umowy o wynajmie mieszkania, jak i sporządzenie testamentu. W zakres działalności notariusza wchodzą takie czynności jak sporządzanie aktów notarialnych, czyli między innymi:

  • umów zamiany,
  • umów o podział majątku,
  • umów darowizny,
  • testamentów,
  • umów deweloperskich,
  • pełnomocnictw,
  • umów potwierdzających prawo własności (aktów własności, które sporządza się przy zakupie nieruchomości lub gruntu lub aktów własności ziemi, które potwierdzają prawo do działki rolnej).

W przypadku którejś z wymienionych sytuacji, warto zgłosić się do kancelarii, gdzie zostanie udzielona porada, co do dalszych kroków prawnych. Taką pomoc można uzyskać na przykład w kancelarii notarialnej Agaty Miland – Huzarewicz, znajdującej się w Sosnowcu.

Kancelaria notarialna – kiedy warto skorzystać?

Zadaniem notariusza jest czuwać nad zabezpieczeniem interesów zainteresowanych stron oraz osób, których może dotyczyć czynność prawna. W wielu sprawach obecność notariusza jest niezbędna, ponieważ bez podpisu w jego obecności nie uda się zmienić statusu prawnego sytuacji. Zawsze należy udać się do notariusza, zawierając umowę sprzedaży lub darowizny nieruchomości czy zniesienia jej współwłasności. Akt notarialny należy sporządzić także w przypadku podziału majątku i intercyzy, czyli zawierania umowy małżeńskiej.

Do notariusza można zgłosić się także, żeby nadać dokumentom większego znaczenia – nawet, jeśli nie wymaga tego prawo. W taki sposób można zwiększyć ważność urzędową na przykład kopii świadectwa maturalnego.

Czy notariusz może odmówić czynności notarialnych?

Zadaniem notariusza jest udzielić stronom wszystkich niezbędnych informacji na temat sprawy, z którą przyszli. Jako osoba zaufania publicznego, ma on obowiązek jasno i przejrzyście sporządzić wszystkie dokumenty. Są sytuacje, w których może odmówić sporządzenia akt – przede wszystkim wtedy, gdy dana czynność jest niezgodna z prawem albo gdy ma wątpliwości, co do zdolności którejś ze stron do wykonywania czynności prawnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas