Artykuł sponsorowany Co wchodzi w zakres usług notarialnych i kiedy będziesz musiał skorzystać z pomocy notariusza?

Co wchodzi w zakres usług notarialnych i kiedy będziesz musiał skorzystać z pomocy notariusza?

Notariusz to osoba uprawniona do sporządzania aktów stosowania prawnego i świadczenia różnego rodzaju pomocy prawnej, na przykład w postaci konsultingu. Żeby dany prawnik mógł pełnić funkcje notarialne, musi zostać powołany przez ministra sprawiedliwości. Warto wiedzieć, co dokładnie wchodzi w zakres czynności notarialnych, aby w razie konieczności móc skorzystać z pomocy notariusza.

Jakie czynności może wykonywać notariusz?

O zakresie usług notariusza stanowi Prawo o notariacie, dlatego są one ściśle określone. Prócz sporządzania dokumentów, jest on również źródłem wiedzy o czynnościach notarialnych i może udzielać w ich zakresie profesjonalnego konsultingu. Do podstawowych zadań notariusza, zaliczamy:

  • Sporządzanie aktów notarialnych, czyli dokumentów będących jedynym zgodnym z polskim prawem, oficjalnym potwierdzeniem wykonania jakichkolwiek czynności prawnych. Jeśli akt notarialny nie zostanie odpowiednio sporządzony (np. po sprzedaży nieruchomości), transakcja zostaje unieważniona.
  • Sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia – dokumentów, które określają spadkobiorców wybranych przez danego spadkodawcę. W akcie tym jest szczegółowo uwzględniony zakres dóbr materialnych oraz niematerialnych, które przysługują każdej wymienionej w dokumencie osobie.
  • Czynności europejskiego poświadczenia spadkowego.
  • Sporządzanie poświadczeń oraz doręczanie oświadczeń.
  • Spisywanie protokołów np. spółek prawa handlowego, przebiegu aukcji, dziedziczenia itd.
  • Przygotowywanie protestów weksli oraz czeków (charakterystycznych papierów wartościowych).
  • Przechowywanie pieniędzy, papierów wartościowych, dokumentów lub nośników danych w celu uniemożliwienia przejęcia ich przez osoby do tego niepowołane.
  • Sporządzanie wypisów, odpisów oraz innego rodzaju wyciągów dokumentów.
  • Składanie wniosków o wpis do księgi wieczystej.
  • Inne, określone w prawie czynności, które nie są zbyt powszechne.


Tajemnica czynności notarialnych – czy obowiązuje?

Notariusz ma obowiązek zachować w tajemnicy wszelkie czynności prawne, które wykonuje na zlecenie swoich klientów. Tajemnica notarialna jest uwzględniona w art. 18 Prawa o notariacie. Jest ona zdjęta tylko wtedy, kiedy notariusz zostaje powołany do zeznawania przed sądem, jako świadek przestępstwa. W tajemnicy musi pozostać nie tylko treść sporządzanych dokumentów, ale również okoliczności ich spisywania, takie jak np. rozmowy między stronami i świadkami. Poszukując notariusza w okolicy Wrocławia, warto skorzystać z Kancelarii Notarialnej Joanna Gawron-Jedlikowska Beata Gniewek, która zawsze postępuje ściśle według przyjętych zasad Kodeksu Etyki Zawodu Notariusza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas