Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o nożach tokarskich?

Co warto wiedzieć o nożach tokarskich?

Narzędzia skrawające to powszechnie stosowane urządzenia do obróbki różnego rodzaju materiałów wykonanych głównie z metalu. Jednym z typów takich narzędzi jest nóż tokarski. Ze względu na to, że jest to narzędzie bardzo popularne, to warto zapoznać się z jego pełną charakterystyką. Podpowiadamy zatem, jakie są rodzaje oraz do czego służą noże tokarskie.

Czym jest nóż tokarski?

Nóż tokarski jest to rodzaj jednoostrzowego narzędzia skrawającego, które używane jest do obróbki toczeniem przy pomocy urządzenia zwanego tokarką. Budowa noża tokarskiego opiera się na części roboczej, w której wyróżnić możemy krawędź skrawającą, powierzchnie przyłożenia i natarcia, a także ostrze i naroże. Drugą zaś częścią tego narzędzia jest nazywana chwytową, a jej zadaniem jest zamocowanie noża w tokarce.

Rodzaje noży tokarskich

 Istnieje kilka rodzajów noży tokarskich, do których należą miedzy innymi:

  • Noże składane - Są to noże, które posiadają wymienne płytki z ostrzami, dzięki czemu przy niskich kosztach eksploatacji możemy je stosować do obróbki wydajnościowo-szybkościowej bez ich utraty powtarzalności. W tym przypadku wyróżnić możemy noże składane płytkowe, słupkowe oraz krążkowe.
  • Noże jednolite - Są to noże zbudowane z odpornej na działanie wysokich temperatur szybkotnącej stali. Tego typu noże są także odporne na ścieranie, dzięki czemu znajdą zastosowanie zarówno podczas obróbki wykańczającej jak i zgrubnej.
  • Noże łączone - Jest to typ noży posiadający wbudowaną płytkę lutowaną, a od ich koloru zależy to, jaki materiał możemy obrabiać przy jego pomocy. Jak już przy tym jesteśmy, to warto wiedzieć, iż noże w kolorze żółtym sprawdzą się przy obróbce stali nierdzewnej,  zaś noże niebieskie świetnie obrobią stal, a z kolei czerwone używa się do obróbki żeliwa. Poza wyżej wymienionymi rodzajami noży tokarskich istnieją także tak zwane noże oprawkowe w kształcie kwadratu, koła bądź prostokąta, które służą do tworzenia wyżej wymienionych narzędzi.

Zastosowanie noży tokarskich

Noże tokarskie kojarzone są przede wszystkim z obróbką materiałów metalowych, dzięki czemu możemy uzyskać różnego rodzaju pierścienie, tuleje, nacięcia czy też materiały wymagające dużej precyzji wykorzystywane w przemyśle zegarmistrzowskim. Poza przemysłem związanym z metalami noże tokarskie można również wykorzystać do obróbki drewna, a dokładniej - do jego wyżłabiania bądź wytaczania.

Renowacja i ostrzenie

Jak wiadomo, każdy nóż czasem ulega uszkodzeniom bądź po prostu tępi się, przez co traci swoje właściwości tnące. Dotyczy to również noży tokarskich, dlatego też kiedy dojdzie do takiej sytuacji, to warto skorzystać z usług firmy Andro, której pracownicy specjalizują się w ostrzeniu zarówno noży tokarskich jak i tych przeznaczonych do heblarek, rębaka czy gilotyny, a także innych narzędzi, takich jak piły tarczowe, frezy, wiertła, narzędzia gospodarstwa domowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas