Artykuł sponsorowany Co się dzieje z ciałem zmarłego po śmierci?

Co się dzieje z ciałem zmarłego po śmierci?

Śmierć bliskiej osoby, niezależnie od tego, czy jest spodziewana jako skutek przewlekłej choroby, czy też przychodzi nagle, zawsze jest bolesnym doświadczeniem. W poradzeniu sobie z nim, pomaga urządzenie zmarłemu godnego pochówku. Lecząca jest również świadomość, że na każdym etapie przygotowań, ciało osoby zmarłej otoczone jest należną czcią i szacunkiem.

Przygotowanie do ostatniego pożegnania

Gdy umiera ktoś bliski, z kim byliśmy spokrewnieni albo też złączeni więzami wspólnych przeżyć, jest to zawsze gorzkie doświadczenie. Możemy czuć smutek i żal, mogą nami targać inne, silne uczucia. W każdym przypadku warto zastanowić się nad wzięciem udziału w ceremonii ostatniego pożegnania. Pomoże to przejść przez okres żałoby oraz poradzić sobie ze stratą.

Domy Pogrzebowe, zajmujące się organizowaniem pochówku, oferują również przygotowanie ciała osoby zmarłej do tej ceremonii. Na życzenie rodziny, pożegnanie może odbyć się przy otwartej trumnie, a wtedy należy szczególnie zadbać o piękny wygląd zmarłego, tak, aby żegnający się mogli zapamiętać go, jakby był pogrążony we śnie.

W naszym Domu Pogrzebowym dbamy o to, by nie podchodzić do Klientów w rutynowy, beznamiętny sposób. Zdajemy sobie sprawę, że doświadczenie śmierci zawsze jest niezwykle trudne, dlatego z szacunkiem podchodzimy do życzeń rodziny zajmującej się pochówkiem – podkreśla pracownik Domu Pogrzebowego i Producenta Trumien Drzewiarz z okolic Płocka.– Oferujemy usługi w zakresie transportu zwłok, przygotowania ciała do pochówku, zorganizowania ostatniego pożegnania jak i samej ceremonii pogrzebu. Dbamy również o to, aby ciało osoby zmarłej przez cały czas przygotowań i uroczystości było otoczone należną czcią.

Przygotowanie do pochówku w trumnie

Do dnia pogrzebu, ciało osoby zmarłej musi być przechowywane w specjalnej chłodni, gdzie temperatura zapobiega procesom rozkładu, a wszystkie warunki gwarantują bezpieczeństwo sanitarne. Z tego względu, Domy Pogrzebowe oferują również usługę przewożenia ciała – do chłodni i na uroczystości pogrzebowe.

W Polsce najczęstszą formą pogrzebu jest pochówek w trumnie. To piękna tradycja, zakorzeniona w chrześcijańskiej wierze. Przyjmując religijną prawdę o życiu wiecznym, osoby wierzące mają przekonanie, że złożenie ciała do trumny, pełniej wyraża postawę oczekiwania na zmartwychwstanie całego człowieka, wraz z ciałem.

Przed złożeniem do trumny, ciało zmarłego poddawane jest zabiegom pielęgnacyjnym i kosmetycznym. Jest również ubierane w strój, w jaki życzył sobie zmarły lub – jeżeli jego wola w tym względzie nie jest znana – wybrany przez najbliższych. Można również spotkać się ze zwyczajem włożenia do trumny przedmiotu, z którym zmarły był szczególnie związany.

Kierowani wewnętrzną motywacją, religijną czy też inną, staramy się wybrać trumnę, w której ciało bliskiej nam osoby, znajdzie godny spoczynek. Producent i sprzedawca trumien może mieć w swojej ofercie trumny z drewna litego: dębowego, sosnowego, z białodrzewu oraz z olchy.

Przygotowanie do pochówku w urnie

Pochówek w urnie staje się coraz częstszą formą pogrzebu, aprobowaną także – przy zachowaniu określonych warunków – przez Kościół Rzymskokatolicki. Zanim nastąpi przewiezienie ciała do krematorium, również powinna istnieć możliwość pożegnania się ze zmarłym, spoczywającym w trumnie.

Ze względu na uwarunkowania procesu spopielenia zwłok, w tym wypadku trumna musi być zrobiona z drewna łatwopalnego, np. sosnowego i nie może być pokryta lakierem ani ozdobiona metalowymi elementami. Korzysta się też z trumien wykonanych ze specjalnego kartonu, w sposób jaki nie przeczy zasadom okazania zmarłemu szacunku.

Ciało zaś musi być ubrane w strój z naturalnych tkanin lub owinięte w całun. Należy usunąć metalowe elementy, jak implanty czy rozrusznik serca, zaś do trumny nie można włożyć żadnych dodatkowych przedmiotów. Można na to popatrzeć jako na ubóstwo, w którym człowiek staje wobec śmierci.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, urna z prochami zmarłego musi zostać pochowana na cmentarzu, w grobowcu lub w kolumbarium. Niedopuszczalne jest pozostawienie urny w domu czy rozsypanie prochów na łonie przyrody.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas