Materiał Partnera Co należy wiedzieć o współpracy z fotografem ślubnym?

Co należy wiedzieć o współpracy z fotografem ślubnym?

Ślub to niezwykle ważne wydarzenia dla Państwa Młodych, ich rodziny i przyjaciół. Przygotowania trwają długo oraz są kosztowne. Naturalnym więc wydaje się chęć uwiecznienia tych wyjątkowych chwil na zdjęciach, aby móc potem do nich wracać i na nowo je odtwarzać. Zdjęcia to często jedyna pamiątka, dla tego muszą być najwyższej jakości. O czym pamiętać wybierając fotografa ślubnego? O co powinniśmy go zapytać?

Niezbędnik pytań

Nim dojdzie do zawiązania umowy, wszelkie Wasze wątpliwości powinny być rozwiane. Nie bójcie się więc pytać. Bardzo często Państwo Młodzi wybierają fotografa na wesele z polecenia. Wtedy możecie ocenić jego pracę patrząc na zdjęcia ślubne swoich znajomych i wysłuchując ich opinii. W innym wypadku zazwyczaj dysponujecie portfolio umieszczonym na stronie fotografa. Jeżeli wybierzecie takiego, którego praca bardzo się Wam spodobała, koniecznie należy ustalić warunki współpracy. Obowiązkowo należy dowiedzieć się, ile zdjęć z reportażu ślubnego otrzymacie. Tutaj wcale więcej nie znaczy lepiej, gdyż liczy się jakość zdjęć. Fotograf zrobi ich bardzo dużo, ale nie wszystkie będą nadawały się, by rzeczywiście Wam je podarować. Pytajcie o wszystko – czy zdjęcia ślubne są poddane retuszowi? Ile zdjęć jest poddanych obróbce graficznej? Ile się na nie czeka? Na jakim nośniku je otrzymacie? Czy w cenę wliczony jest plener ślubny i kiedy zostanie on wykonany? Do której godziny fotograf pracuje na ślubie? Ile kosztuje jego praca po godzinach? Jak wysoki i kiedy musicie wpłacić zadatek lub zaliczkę? Warto pamiętać o tym, że zadatek jest bezzwrotny w przypadku Waszej rezygnacji. Jakie są terminy wszystkich płatności? Jakie konsekwencje zerwania umowy czy to przez Was czy przez niego? Czy w razie swej niedyspozycji zapewnia kogoś na swe miejsce?

Sprzęt i zaświadczenie

Dość istotnym wydaje się również sprzęt, z którego korzysta fotograf. Dobrej jakości sprzęt jest podstawą, bo przy złym sprzęcie i najlepszy fotograf może nie podołać. Konieczne dopytajcie, czy posiada on także zapasowy sprzęt w razie niemiłej niespodzianki. Istotną kwestią jest również odbycie kursu liturgicznego dotyczącego fotografowania w kościele, podczas ceremonii. Kurs jest po to, by fotograf wiedział, kiedy nie powinien robić zdjęć, gdzie nie powinien wchodzić. Nie we wszystkich parafiach jest wymagany, nie mniej jednak lepiej, aby fotograf posiadał zaświadczenie o jego odbyciu. Pozostaje jeszcze kwestia transportu i noclegu, którą także musicie ustalić z Waszym fotografem. Dodatkowo, fotograf może współpracować z kamerzystą, więc jeśli interesuje Was video, możecie od razu zamówić videofilmowanie. W tak ważnym dniu warto korzystać z pracy profesjonalistów typu Colorrange Marcin Ciołek, aby uniknąć przykrych rozczarowań.

Opracowanie:

Colorrange Marcin Ciołek

Zakopane , Kościeliska 36

Podziel się