Artykuł sponsorowany Co musisz wiedzieć o umowie darowizny?

Co musisz wiedzieć o umowie darowizny?

Z pojęciem darowizny spotykamy się bardzo często, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jaki przynosi taki typ umowy. Wielu z nas ma bowiem znikomą wiedzę na temat związanych z nią podatków bądź konieczności poświadczenia notarialnego. Jako że nieznajomość prawa szkodzi, w przygotowanym artykule postaramy się wyjaśnić wszelkie zawiłości.

Na czym polega darowizna?

Według zapisów kodeksu cywilnego, przez darowiznę należy rozumieć umowę, na podstawie której darczyńca kosztem swego majątku jest zobowiązany do bezpłatnego świadczenia na rzecz  obdarowanego. Warto przy tym zaznaczyć, że podmiotem darowizny mogą być zarówno osoby prawne, jak i fizyczne i to bez ograniczeń ilościowych. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, aby powierzać mieszkanie czy majątek, chociażby kilku członkom swojej rodziny. Nie istnieją również żadne ograniczenia co do samego przedmiotu darowizny. Może być to nieruchomość, samochód czy inne wartościowe rzeczy, a także zwolnienia z długu. Jak zatem widać, zakres tego typu umowy jest bardzo szeroki.

Notariusz potrzebny od zaraz

Czy każda darowizna wymaga notarialnego udokumentowania? W wielu przypadkach umowę można zawrzeć bez sporządzania aktu, lecz staje się ona ważna dopiero w chwili spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Taki zabieg wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Tracimy bowiem szansę na dochodzenie wykonania darowizny, jeśli dany podmiot opóźnia bądź rozmyślił się z wydania określonej rzeczy bądź sumy pieniężnej stanowiącej przedmiot umowy. Z usług specjalistów takich jak Magdalena Wypierowska Kancelaria Notarialna należy korzystać bezwzględnie przy darowiźnie nieruchomości lub przekazaniu jej w użytkowaniu wieczyste. Konieczność zachowania formy aktu notarialnego istnieje też przy przeniesieniu praw spółdzielczych czy zbyciu przedsiębiorstwa. Nie sposób ominąć faktu, że stosowne poświadczenie przenosi obowiązek zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego na notariusza, który to przesyła instytucji wypis sporządzonej umowy.

Kwestie podatkowe

Darowizna często rodzi obowiązek zapłaty podatku przez osobę obdarowaną. Jego wysokość jest uzależniona od grupy podatkowej nabywcy, której główne kryterium podziału stanowi osobisty stosunek do darczyńcy. Przepisy jednak w ramach każdej z trzech grup wprowadzają kwoty wolne od opodatkowania, zatem dopiero przekroczenie określonego progu jest równoznaczne z koniecznością uiszczenia środków.

Za najbardziej uprzywilejowaną uznaje się tzw. grupę zero wyodrębnioną przepisami z grupy nr 1. Zaliczamy do nich najbliższą rodzinę-małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, pasierba, ojczyma oraz macochę. Wszystkie te osoby podlegają uldze nielimitowanej, a więc są zwolnione z podatku, nawet gdy darowizna przewyższa określoną kwotę. Aby skorzystać z tej opcji, należy wpierw spełnić pewne formalności. Jeśli umowa dotyczyła środków pieniężnych, darowiznę trzeba potwierdzić dokumentem otrzymania przelewu na rachunek bankowy obdarowanego. W przypadku braku zawarcia aktu notarialnego wymaga się również zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego w ciągu pół roku od powstania obowiązku podatkowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas