Materiał Partnera Co musisz wiedzieć, by nie zniszczyć tapicerki podczas prania?

Co musisz wiedzieć, by nie zniszczyć tapicerki podczas prania?

Czy to tapicerka meblowa, czy tapicerka samochodowa – wszystkim nam zależy, aby prezentowała się schludnie i elegancko. Niestety, łatwo jest ją zniszczyć. Nie zawsze też wiadomo,  kiedy jest dobry moment na czyszczenie. Oto kilka rad.

Odpowiednie dobranie środków

W sklepach można znaleźć wiele środków do prania tapicerek. Jest to podział na tapicerkę meblową i samochodową, ale też dopasowane są do rodzaju materiału, np.: do skóry czy weluru.  To bardzo ważne, ponieważ niewłaściwie dobrany środek może zniszczyć materiał.

Sam rodzaj środka to nie wszystko. Musi być on też odpowiedniej jakości. Inaczej na kanapie lub fotelu samochodowym mogą pojawić się np.: odbarwienia, których już nie sposób jest się pozbyć.

Wybranie metody prania tapicerki

Tapicerkę możemy prać na dwa sposoby. Najbardziej powszechna jest też jednocześnie najbardziej powierzchowna. Wystarczy jedynie rozprowadzić środek do czyszczenia na powierzchni, a następnie użycia odkurzacza piorącego. Cała praca trwa krótko. Kolor tapicerki jest jaśniejszy lub intensywniejszy. Ale musimy wiedzieć, że efekt nie jest długotrwały, ponieważ cześć brudu wciąż znajduje się na tapicerce.

Druga metoda wymaga już użycia specjalistycznego proszku, a następnie całkowitego zmoczenia całej tapicerki i jej wyszczotkowania. Odkurzacza używa się dopiero na końcu. Metoda jest pracochłonna, ale na końcu nie pozostaje ani brud ani resztki środków.

Metodą, która łączy oba style, jest czyszczenie parowe tapicerki. Tutaj również używa się środków czyszczących. Ale najważniejsze jest użycie urządzenia parowego. Taka metoda sprawia, że brud całkowicie się rozpuszcza. To coraz popularniejsza metoda proponowana przez Renatę Skrobacz zajmującą się mobilnym myciem tapicerek w firmie Marysia. Dzięki temu bowiem nie tylko usuwa brud, ale też zabija bakterie i inne drobnoustroje.

Wybranie czasu

Wiele osób decyduje się na pranie tapicerki dopiero w momencie, gdy pojawi się plama. O meble tapicerowane i tapicerkę w samochodzie należy jednak dbać regularnie. Musimy pamiętać, że regularnie w mieszkaniu unosi się kurz i inne drobinki. Dlatego każdą tapicerkę należy prać przynajmniej raz w roku.

Jeżeli jednak samochód lub mebel są często i intensywnie użytkowanie – warto decydować się na pranie częściej, np.: co pół roku. Za każdym razem powinno to być bardzo dokładnie pranie. Nie można zapomnieć o żadnym z drobiazgów. W przypadku kanap, czy foteli należy pamiętać o:

  • Siedziskach – także pod spodem
  • Oparciach i ich bokach
  • Zagłówkach
  • Tyle mebla

W przypadku samochodu należy wyczyścić:

  • Fotele – siedziska, zagłówki, boki i tył.
  • Kanapę tylną – siedziska, oparcia, zagłówki
  • Podsufitki

To często wiąże się z dużą ilością pracy. Jeżeli nie mamy tyle czasu i jeszcze odpowiednich środków, to warto pomyśleć o usługach specjalistów.

Opracowanie:

Renata Skrobacz Mobilne Czyszczenie Parowe MARYSIA

Wola Malowana 22

  • tel. 512 951 341

Podziel się