Artykuł sponsorowany Co może wskazywać na zamiar uprowadzenia dziecka przez drugiego rodzica?

Co może wskazywać na zamiar uprowadzenia dziecka przez drugiego rodzica?

Konflikty, kłótnie i spory o dziecko w niektórych sytuacjach mogą doprowadzić do uprowadzenia małoletniego przez jednego z rodziców. Bardzo rzadko zdarza się, że sąd w postępowaniu rozwodowym przyznaje opiekę nad dzieckiem na równi obojgu rodzicom. Dlatego też ryzyko jest szczególnie duże, gdy jedno z nich utraciło pełnię praw rodzicielskich i nie może pogodzić się z wyrokiem sądu. Jakie inne czynniki zwiększają zagrożenie uprowadzenia dziecka?

Różnice pomiędzy uprowadzeniem dziecka a porwaniem rodzicielskim

Uprowadzenie dziecka to przestępstwo regulowane w art. 211. Kodeksu karnego. „Kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny, lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Polskie prawo z kręgu osób mogących popełnić to przestępstwo wyklucza jednak rodziców posiadających pełnię praw rodzicielskich. Dlatego też osoba posiadająca nieograniczoną władzę rodzicielską porywając dziecko, w świetle prawa nie dopuszcza się przestępstwa. Taka sytuacja nazywana jest porwaniem rodzicielskim.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik biura detektywistycznego Lampart, które jest największą agencją detektywistyczną w Polsce: Aby można było mówić o uprowadzeniu dziecka, jeden z rodziców musi mieć ograniczone prawa rodzicielskie w stopniu co najmniej niepozwalającym mu decydować o aktualnym miejscu przebywania nieletniego. O ograniczeniu praw rodzicielskich decyduje sąd podczas postępowania rozwodowego. Do uprowadzenia w zdecydowanej większości przypadków dochodzi, gdy rodzice dziecka nie pozostają ze sobą w związku małżeńskim. Oczywiście zdarzają się sytuację, że po rozwodzie obydwoje rodziców ma równe prawa do opieki nad dzieckiem, jednak należą one do rzadkości.

Warto wiedzieć, że do uprowadzenia dziecka może dojść jeszcze przed zakończeniem postępowania sądowego i wydaniem wyroku o ograniczenie praw rodzicielskich. Stanie się tak, gdy jeden z rodziców złoży wniosek o ustalenie przy nim miejsca pobytu dziecka na czas postępowania rozwodowego lub separacji, a w tym momencie drugi z rodziców dopuści się porwania osoby małoletniej.

Zachowania świadczące o zamiarze uprowadzenia dziecka

Istnieją określone sytuacje i zachowania, które mogą świadczyć o zamiarze uprowadzenia małoletniego. Rozpad małżeństwa i niekorzystne rozstrzygnięcie postępowania rozwodowego może doprowadzić jednego z rodziców do chęci uprowadzenia dziecka. Narastające w trakcie kolejnych rozpraw przed sądem konflikty i nieporozumienia pomiędzy rodzicami mogą negatywnie odbić się na dziecku, które nieświadomie może zostać ofiarą sporu rodziców.

Innym niepokojącym zachowaniem może być sposób wykonywania prawa do kontaktów z dzieckiem. Jeśli rodzic nieposiadający pełnych praw do opieki nadużywa swoich uprawnień i nie stosuje się do ustaleń z drugim rodzicem (spotyka się z dzieckiem w niewyznaczonych terminach, odwozi je znacznie później, niż było to ustalone), to może to świadczyć, że taka osoba w dalszej perspektywie będzie chciała dopuścić się uprowadzenia małoletniego.

Ryzyko uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców rośnie, gdy byli małżonkowie mają inne pochodzenie lub występują pomiędzy nimi różnice kulturowe. Jedno z nich może chcieć wywieźć osobę małoletnią do kraju swojego pochodzenia bez informowania o tym drugiego.

Co zrobić, jeśli doszło do uprowadzenia dziecka?

Najważniejszym krokiem w sytuacji uprowadzenia dziecka jest zgłoszenie się na najbliższy posterunek policji. Osoby, które nie wiedzą, gdzie znajduje się ich dziecko i nie mają pewności, że doszło do uprowadzenia, powinny zgłosić jego zaginięcie.

W kolejnym kroku należy udać się do sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka i złożyć tam wniosek o jego wydanie. Sąd ma obowiązek rozpatrzyć każdy taki wniosek. Jeśli sędzia uzna, że jest on poprawny, to wyda postanowienie o odebraniu dziecka rodzicowi, który dopuścił się uprowadzenia. Jeśli rodzic ten nie zastosuje się do postanowienia w terminie określonym przez sąd, małoletni zostanie mu odebrany przymusowo.

Pomoc w poszukiwaniach uprowadzonego dziecka można uzyskać również od firmy detektywistycznej zajmującej się sprawami kryminalnymi. Detektywi wspierają organy ścigania, a co najważniejsze, są wsparciem dla rodzica. Opracowana przez nich strategia może doprowadzić do szybszego rozwiązania sprawy z korzyścią dla klienta. Co więcej, profesjonalne agencje detektywistyczne pomagają klientom nie tylko w sprawach dotyczących uprowadzeń, ale także porwań rodzicielskich. Jest to o tyle istotne, że ze względu na fakt, iż tego typu porwania nie są uznawane za przestępstwo, policja często nie podejmuje się poszukiwań dziecka porwanego przez rodzica mającego pełnię praw rodzicielskich.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas