Materiał Partnera Bezpieczny zamek do drzwi wejściowych

Bezpieczny zamek do drzwi wejściowych

Montaż zamków antywłamaniowych to w chwili obecnej podstawa zabezpieczenia domu oraz mieszkania. Pierwsza czynność jaką należy wykonać jeszcze przed przeprowadzką do nowego lokum. Problem z jakim boryka się wiele osób to wybór odpowiedniego zamka antywłamaniowego. Podpowiadamy jakie kryteria wyboru zastosować i na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Wybór zamka

Wybierając zamek do drzwi należy przede wszystkim sprawdzić sposób jego otwierania zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Od wewnątrz powinien być relatywnie łatwy do otwarcia. Najlepiej jeśli będzie wyposażony w gałkę lub pokrętło. Co istotne zastosowanie gałki jest niedopuszczalne w przypadku oszklonych drzwi. Ma to znaczenie dla ochrony użytkowników na przykład w czasie pożaru. W takim przypadku liczy się przede wszystkim szybkość opuszczenia domu lub mieszkania. Równie istotne jest jednak zabezpieczenie przed włamaniem.

Podczas wyboru drzwi antywłamaniowych w pierwszej kolejności należy zweryfikować ich certyfikat. Dokument taki wydaje Instytut Mechaniki Precyzyjnej oraz Komendy Głównej Policji. Certyfikacja może obejmować zarówno całe drzwi, jak i zamek lub wkładkę do zamka. Chcąc kupić certyfikowaną wkładkę do zamka należy zwrócić uwagę czy posiada ona oznaczenie w postaci litery „C”. W przypadku klasyfikacji europejskiej będzie to 6 lub 7 klasa. Każdy wyrób posiadający certyfikat jest objęty 24-miesięczna gwarancją.

Zabezpieczenia w zamkach

Na pewno warto zlecić montaż zamków antywłamaniowych specjalistom w tej dziedzinie. Wiedza i doświadczenie firmy dokonującej montażu decyduje o naszym bezpieczeństwie.

Zamki antywłamaniowe posiadają hartowane elementy, które bardzo trudno rozwiercić. Nie są co prawda niezniszczalne, ale na ich sforsowanie złodziej będzie musiał poświęcić o wiele więcej czasu. W takiej sytuacji pewne jest, że zrezygnuje z włamania. Wkładka zamka musi być także zabezpieczona specjalnym szyldem, który nie posiada wkrętów po zewnętrznej stronie drzwi. Tego typu drzwi posiadają jedynie klamkę, która przykręcana jest od ich wewnętrznej strony.

Co ważne Towarzystwa Ubezpieczeniowe wymagają zabezpieczenia w postaci dwóch zamków. Przynajmniej jeden z nich musi posiadać certyfikat. Wkładki antywłamaniowe najlepiej kupować w sprawdzonych punktach. Do takich zaliczyć możemy firmę CHRUST. Wkładki kupowane w markecie często posiadają wspomnianą wcześniej literę „C” na opakowaniu, a tak naprawdę nie posiadają certyfikatu. W ich przypadku jest to oznaczenie stopnia odporności na korozję. Najmniejszy poziom bezpieczeństwa wykazują chińskie wkładki. W części są one zbudowane z plastikowych elementów, które dla złodzieja nie stanowią żadnej przeszkody.

Wybierając zamek do drzwi warto korzystać z pomocy i doświadczenia fachowców, którzy na co dzień zajmują się montażem zabezpieczeń antywłamaniowych. Z pewnością doradzą nam optymalny wybór i zadbają o prawidłowe funkcjonowanie całego systemu.

Podziel się