Artykuł sponsorowany Bezpieczeństwo podczas ścinania wysokich drzew

Bezpieczeństwo podczas ścinania wysokich drzew

Wycinka drzew to zajęcie niebezpieczne, a szczególnie wtedy, gdy dotyczy drzew wysokich. Dlatego podczas ścinania drzewa prawidłowe techniki pracy mają niebagatelne znaczenie. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie pracy, ale przy okazji zwiększają one skuteczność wycinki. Drugą istotną sprawą jest zapewnienie przy wycince odpowiedniego, nienagannie działającego sprzętu. Tylko wtedy prace będą przebiegać sprawnie.

Prace przygotowawcze przed wycinką drzew

Przed przystąpieniem do wycinki zawsze należy dobrze zapoznać się z okolicznym terenem i prawidłowo zaplanować wszystkie kroki. Chodzi nie tylko o samą wycinkę, ale także o wszelkie zadania, które będą do wykonania po jej przeprowadzeniu. Przede wszystkim należy zorientować się czy w obszarze nie ma istotnych przeszkód jak przewody trakcyjne, drogi czy budynki. Jeśli to konieczne, trzeba rozmieścić znaki ostrzegawcze, aby nie narażać na niebezpieczeństwo osób postronnych. Następnie należy dokładnie przyjrzeć się samemu drzewu, które ma zostać obalone. Doświadczony drwal powinien być w stanie precyzyjnie określić kierunek obalania drzewa na podstawie tego, w jaki sposób rosną gałęzie, jaki jest aktualnie kierunek wiatru, jakie jest naturalne nachylenie drzewa. Są sytuacje, kiedy ścięcie drzewa od dołu nie jest możliwe i wtedy należy przeprowadzić je z wykorzystaniem podnośnika koszowego albo z zastosowaniem technik alpinistycznych, jakie oferuje na przykład firma Marlin Usługi Wysokościowe. Wtedy drzewo najpierw oczyszcza się z gałęzi, a potem stopniowo odcina się kolejne odcinki pnia i za pomocą olinowania opuszcza je na ziemię.

Techniki stosowane w wycince drzew

Przed ścięciem drzewa zawsze należy je najpierw oczyścić z gałęzi, które mogłyby przeszkadzać w pracy. Trzeba też kontrolować ilość paliwa w narzędziach z silnikiem spalinowym, aby nie doszło do nieprzewidzianych przerw w pracy, ponieważ w momencie, kiedy już rozpocznie się wycinkę, trzeba ją doprowadzić do końca w możliwie najkrótszym czasie. Najpierw wykonuje się rzaz podcinający po stronie kierunku obalania pnia, a dopiero później właściwy rzaz ścinający, który powinien być około 5 cm powyżej podcinającego. Technika używana przy wykonywaniu rzazów zależy od rozmiaru drzewa i jego nachylenia oraz od rozmiaru pilarki. Drwal z doświadczeniem w pracach wysokościowych i niebezpiecznych zawsze musi pamiętać o tym, by sprawdzić, czy drzewo nie jest miękkie lub odbarwione w dolnej części pnia. W przypadku drzew spuchniętych lub chorych należy zachować szczególną ostrożność, a w razie potrzeby skorzystać z wyciągarki, która stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie. Z lin i wyciągarki można też skorzystać przy wycince większych drzew.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas