Artykuł sponsorowany Badania wariografem w procesach sądowych - czy mają wartość dowodową? Agencja Pikes

Badania wariografem w procesach sądowych - czy mają wartość dowodową? Agencja Pikes

Badania wykrywaczem kłamstw kojarzą się zwykle ze scenami z amerykańskich filmów. W fikcyjnych historiach wariograf wykorzystywany jest do udowodnienia czyjejś prawdomówności. Jednak rzeczywistość również w tym przypadku różni się od filmowego świata, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę realia polskiego prawa. Z pomocą Agencji Pikes przedstawimy więcej informacji na ten temat.

Badanie wariografem jako dowód procesowy?

Zdarza się, że badania wariografem wykorzystywane są w postępowaniach sądowych, jednak warto pamiętać, że są to wyjątkowe przypadki, a dodatkowo muszą zostać spełnione określone warunki.

Wyniki badania tzw. wykrywaczem kłamstw mogą w niektórych przypadkach służyć jako dowód pomocniczy, nigdy jako podstawa do wydania wyroku przez sąd. Należy mieć na uwadze, że wariograf nie jest urządzeniem bezbłędnie czytającym w myślach, a jego wyniki bazują na reakcjach psychofizycznych organizmu.

Rezultat badania wariografem określa więc z wysokim prawdopodobieństwem czy w danej chwili badany może mówić prawdę lub kłamać, jednak nie wyznacza całokształtu jego osobowości, czy charakteru działań w życiu.

Takie badanie może zostać wykonane pod kontrolą biegłych, jednak jedynie pod warunkiem uzyskania jasnej zgody od osoby, która ma być mu poddana. Odmowa nie może być odebrana przez sąd jako przyznanie do winy, nie może także wpływać negatywnie na obraz danej osoby w oczach organów.

Wariograf w sprawie karnej a cywilnej — warunki

Zwykle, jeśli w sprawie karnej zachodzi potrzeba wykorzystania badania wykrywaczem kłamstw, ma ono miejsce w początkowych etapach procesu dochodzeniowego. Takie działanie może służyć, chociażby ograniczeniu grona podejrzanych lub zebraniu dodatkowych informacji. Dodatkowo ekspertyza musi zostać zlecona przez biegłego sądowego.

Dodaje jeden z przedstawicieli Agencji Pikes, specjalizującej się w wykonywaniu badań wariografem.

Podczas procesu badanie wykorzystuje się w przypadku, gdy wystąpi jedna z sytuacji:

  • konieczność uwiarygodnienia przedstawionego toku wydarzeń,

  • weryfikacja prawdomówności świadka,

  • słowo przeciwko słowu,

  • brak wystarczających dowodów bezpośrednich.

W sprawach cywilnych rzadko wykorzystuje się tego typu praktyki ze względu na znikome znaczenie wyników badania w zestawieniu z dokumentami i podstawowymi dowodami. Jednak podobnie jak w sprawach karnych, wyniki badania wariografem mogą stanowić dowód pomocniczy, szczególnie jeśli dysponuje się dodatkowym dowodem na ich potwierdzenie.

Opracowanie:

Igor Szczupak Pikes

Warszawa , al. Niepodległości 159 lok. 119

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas