Materiał Partnera Rola i znaczenie tkanek autologicznych w chirurgii plastycznej

Rola i znaczenie tkanek autologicznych w chirurgii plastycznej

Tkanki autologiczne to naukowa nazwa własnych tkanek danego pacjenta. Mogą być pozyskiwane z krwi bądź tkanki tłuszczowej. Coraz częściej tkanki własne wykorzystywane są w różnego rodzaju zabiegach z zakresu kosmetologii, medycyny estetycznej, a także chirurgii plastycznej. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej, jak tkanki ;autologiczne wykorzystywane są w zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej.

Tkanki autologiczne, czyli tkanki własne pacjenta – co warto o nich wiedzieć?

Tkanki autologiczne nazywane są także materiałami autologicznymi lub komórkami macierzystymi. Są pozyskiwane z krwi obwodowej lub tkanki tłuszczowej pacjenta. Do tkanek autologicznych zaliczamy m.in. fibroblasty, komórki macierzyste tkanki tłuszczowej, osocze bogatopłytkowe czy płytkowe czynniki wzrostu. Wymienione tkanki znajdują coraz szersze zastosowanie w różnego rodzaju zabiegach odmładzających i poprawiających ogólny wygląd. Do poszczególnych zabiegów mogą być wykorzystywane różne inne materiały, takie jak chociażby jad kiełbasiany czy kwas hialuronowy. Jednak przewagą w stosowaniu tkanek własnych pacjenta jest to, że nie powodują one żadnych podrażnień – są to tkanki własne pacjenta, a więc zniwelowane jest ryzyko podrażnień. Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna to obszary, w których coraz częściej wykorzystywane są komórki macierzyste, szczególnie do zabiegów z dziedziny medycyny regeneracyjnej. Co kryje się pod tym pojęciem? Przede wszystkim są to zabiegi poprawiające kondycję skóry, redukujące blizny, ubytki skóry, poprawiające unaczynienie tkanek i przyspieszanie procesów gojenia skóry.

Rola i znaczenie tkanek autologicznych w chirurgii plastycznej

Tkanki autologiczne, czyli komórki macierzyste, odgrywają dzisiaj dużą rolę w chirurgii plastycznej, a będzie ona z czasem tylko rosła. Specjaliści przewidują, że komórki macierzyste w niedalekiej przyszłości będą mogły pomóc wielu osobom chociażby w zwalczaniu łysienia. W komórkach macierzystych pokłada się więc duże nadzieje.

Ja mówi dr Weiss, chirurg plastyk z Paryża operujący w Warszawie

aktualnie tkanki autologiczne umożliwiają wygładzenie skóry, redukcję zmarszczek, regenerację piersi czy zniwelowanie blizn. Jednym z często wykonywanych zabiegów z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej pacjenta jest przeszczep tkanki, co może być stosowane do odmładzania, modelowania sylwetki, rekonstrukcji piersi czy pośladków. Zabieg taki nazywany jest lipo transferem i polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z jednej części ciała i przeniesienie jej do drugiej. Terapie tkankami autologicznymi pacjenta przywracają funkcjonalności komórek, a także tkanek i narządów oraz pomagają uzyskać odmłodzony wygląd i wymarzoną sylwetkę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas