Materiał Partnera Osocze bogatopłytkowe - zastosowanie w stomatologii i medycynie estetycznej

Osocze bogatopłytkowe - zastosowanie w stomatologii i medycynie estetycznej

Zabieg medycyny estetycznej wykorzystujący osocze bogatopłytkowe, popularnie zwany jest mezoterapią krwią lub wampirzym liftingiem. W zabiegu tym wykorzystuje się osocze z własnej krwi pacjenta. I choć brzmi to dość nietypowo, metoda ta uznawana jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod medycyny niechirurgicznej. Osocze bogatopłytkowe znajduje również zastosowanie w stomatologii.


Na czym polega działanie osocza bogatopłytkowego?

Osocze bogatopłytkowe, zwane również PRP - Platelet Rich Plasma to preparat krwiopochodny, pozyskiwany z krwi pacjenta. Jest to koncentrat płytek krwi, które zawierają tzw. czynniki wzrostu – peptydy pobudzające inne komórki do regeneracji. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, powstawanie nowych naczyń krwionośnych, poprawia mikrokrążenie w tkankach. O tym, jak się je pozyskuje, mówi ekspert z centrum medycznego Uram-Med z Wrocławia:

Sterylnie pobrana próbka krwi umieszczana jest w specjalnej wirówce, w której oddziela się osocze bogatopłytkowe od erytrocytów i leukocytów. PRP odciągane jest do osobnej strzykawki i w takiej formie jest podawane pacjentowi.


Zabiegi dla urody i zdrowia

Terapia osoczem bogatopłytkowym należy do najbezpieczniejszych i najbardziej naturalnych metod usuwania lub redukcji zmarszczek. Jest alternatywą dla osób, które nie są zdecydowane na ingerencję chirurga plastycznego, czy też obawiają się nienaturalnego wyglądu po zabiegach z zastosowaniem botoksu. Polega na wykonaniu płytkich i niemal niewidocznych nakłuć skóry wzdłuż zmarszczek. Najlepsze efekty uzyskiwane są po 3-4 zabiegach

Mezoterapia krwią jest w stanie pomóc w przypadku głębokich zmarszczek i bruzd, kurzych łapek, braku elastyczności skóry, cieni pod oczami, ogólnej potrzeby rewitalizacji skóry, czy blizn potrądzikowych. Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się także w walce z łysieniem typu męskiego. W tym przypadku podaje się je pod skórę głowy pacjenta. Zaleca się wykonanie około 5 zabiegów.

Z osocza bogatopłytkowego coraz częściej korzystają także stomatolodzy. Jest używane m.in. w implantologii, chirurgii twarzowo-szczękowej, czy u pacjentów po skomplikowanych ekstrakcjach oraz w celu wspomagania gojenia się ran. Stosuje się je w leczeniu regeneracyjnym tkanek, szczególnie przy niedoborach tkanek kostnych. Zastosowanie osocza wspomaga też złagodzenie bólu i gojenie wyrostka zębodołowego w przypadku suchego zębodołu. Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane w stomatologii może mieć postać płynu lub tzw. membran, dodatku do biomateriałów, czy zaopatrzenia zębodołu po ekstrakcji.

Zabiegi osoczem bogatopłytkowym polecane są osobom ceniącym produkty pochodzenia naturalnego i nastawionym na preparaty biokompatybilne. W zabiegach tych zminimalizowane jest ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej w przypadku pacjentów podatnych na alergie.

Podziel się